Ośrodek Kultury Gminy Lubin

ZAKOŃCZENIE WAKACYJNEJ PRZYGODY Z PIRATAMI

„WAKACJE WŚRÓD PIRATÓW” – pod takim hasłem Ośrodek Kultury Gminy Lubin przygotował liczne atrakcje dla najmłodszych podczas tegorocznych wakacji.

Działania wakacyjne trwały od 5 lipca do 18 sierpnia 2016 r. i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Z propozycji wakacyjnej OKGL skorzystało łącznie 318 mieszkańców naszej gminy.

W świetlicach wiejskich w Osieku i Oborze odbyły się spotkania integracyjne, podczas których miały miejsce plenery plastyczne, tańce integracyjne, poszukiwania skarbu piratów, zabawy z chustą klauza i wiele innych atrakcji. Dzieci z pomocą opiekunów ucharakteryzowały się na piratów i piratki, stworzyły wspólny, duży statek oraz wyspę skarbów. Odbył się także konkurs talentów, w którym każdy mógł zaprezentować swoje umiejętności.

Tradycyjnie już podczas wakacji zorganizowany został Gminny Turniej w Kręgle, po którym miłośnicy dobrego kina zostali porwani w podróż bajkową z „BFG: Bardzo Fajnym Gigantem”.

Odbyły się również warsztaty w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie, podczas których uczestnicy zwiedzili ptaszarnię, przeszli szlakiem dinozaurów i odwiedzili zwierzęta w mini ZOO. Znalazł się również czas na szaleństwo na placu zabaw.

Dla wszystkich, którzy lubią łączyć zdobywanie wiedzy podczas pieszych wędrówek zostały zorganizowane rajdy piesze. Podczas pierwszego z nich na trasie: Zimna Woda-Wiercień- Zimna Woda uczestnicy zwiedzili Park Krajobrazowy w Zimnej Wodzie, bawili się na placu zabaw na terenie świetlicy wiejskiej w Wiercieniu, a po powrocie do świetlicy w Zimnej Wodzie uczestniczyli w warsztatach malowania na szkle. Na zakończenie rajdu dzieci odnalazły skarb piratów.

Drugi rajd – na trasie Miłoradzice-Buczynka-Miłoradzice, pełen był wątków historycznych. Młodzi mieszkańcy Miłoradzic opowiedzieli historię swojej miejscowości, a także oprowadzili uczestników rajdu po ruinach pałacu. W Buczynce odbyły się warsztaty robienia biżuterii oraz szukanie skarbu piratów. W drodze powrotnej dzieci mogły poznać tajniki fotografowania przyrody i obsługi profesjonalnego sprzętu.

Ostatni rajd: Niemstów-Kłopotów-Niemstów był nie lada wyczynem dla młodych uczestników, natomiast nikt nie narzekał. W Kłopotowie na świetlicy zostali przywitani i ugoszczeni przez miejscowe dzieci oraz p. Ewę, opiekunkę świetlicy. Dzieci wspólnie grały w piłkarzyki, tenisa stołowego, bilard oraz tworzyli biżuterię z koralików. Na zakończenie, tradycyjnie już odbyło się poszukiwanie skarbu.

Podczas tegorocznych wakacji miały miejsce również warsztaty edukacyjne na wyjazdach pod hasłem: „Poznajemy Dolny Śląsk”.

Pierwszy wyjazd odbył się do Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, do Muzeum Tkactwa
w Kamiennej Górze oraz do Sanktuarium w Krzeszowie
. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, jakie zabytki znajdują się na Dolnym Śląsku. W Muzeum Tkactwa podczas lekcji muzealnej dowiedzieli się, jak kiedyś powstały tkaniny, a w Krzeszowie poznali historię zakonu i powstania budynków sakralnych.

Na kolejne warsztaty mieszkańcy naszej gminy udali się do Kopalni Złota w Złotym Stoku, gdzie zwiedzili „Sztolnie Gertrudy”, spotkali się z Gnomem w Chodniku Śmierci oraz zwiedzali jedyny
w Polsce podziemny wodospad w „Sztolni Czarnej”. Drugą część wyjazdu uczestnicy spędzili w Bazylice w Wambierzycach, gdzie poznali historię barokowej świątyni.

W Panoramie Racławickiej dzieci poznały historię zarówno samej bitwy, jak i historię powstania pierwszego i jedynego zachowanego do dziś polskiego dzieła tego rodzaju. Po lekcji historii uczestnicy udali się do ZOO we Wrocławiu, gdzie zwiedzili kompleks, w którym prezentowane są zwierzęta Czarnego Lądu oraz odwiedzili zwierzęta na wybiegach zewnętrznych.

Ostatnie warsztaty odbyły się na zamku Grodno, gdzie można było usłyszeć legendy o duchach, zwiedzić wszystkie sale zamku, łącznie z salą tortur, a z wieży podziwiać piękną panoramę Gór Sowich. Następnie uczestnicy udali się do Arboretum w Wojsławicach, gdzie na kilkunastu hektarach można było obejrzeć niezliczone gatunki kwiatów i roślin ozdobnych.

Na kolejną przygodę Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza już podczas ferii zimowych.