Ośrodek Kultury Gminy Lubin

GMINA LUBIN – WCZORAJ I DZIŚ

Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza na wystawę przedmiotów i pamiątek przekazanych przez mieszkańców gminy Lubin.

Zwiedzający zanurzyć się mogą w historii opowiadanej przez dawne i współczesne przedmioty. Będziemy podążać za losem setek ludzi, podróżujących w wagonach towarowych razem z inwentarzem, a czasem z jedną podręczną walizką. Byli wycieńczeni i niepewni jutra. Przybyli tuż po wojnie na Ziemie Odzyskane i stworzyli tu, na terenie naszej gminy swoją historię.

Poznać można przedmioty, które towarzyszyły im w życiu codziennym, a także w chwilach wyjątkowych, co nie znaczy, że zawsze pięknych i magicznych – bywało że smutnych, a nawet tragicznych…
Przedmioty i pamiątki stanowią tematyczne przystanki w sentymentalnej podróży, gdzie tygiel wielu dziedzin życia składa się na jedną spójną całość. Dzięki oryginalnym ekspozycjom zobaczymy co podróżni zabrali ze sobą, a także to, co zastali w zasiedlanych domach i gospodarstwach.

Na przestrzeni lat zmieniły się narzędzia rolnicze i te codziennego użytku, rozwijała się technologia, a tym samym poprawiała się jakość życia.

Wystawę wzbogacają instalacje interaktywne i projekcje wideo. Zwiedzający będą mogli zobaczyć pierwsze komputery oraz jak działa dalekopis.