Ośrodek Kultury Gminy Lubin

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA W PRZEDSZKOLU IM. JANA PAWŁA II W RASZÓWCE

Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca w Przedszkolu im. Jana Pawła II w Raszówce powstał w 2010r. Do zespołu należą dzieci 5-6 letnie uczęszczające do przedszkola. Chcąc zadbać o wizerunek zespołu podczas uroczystości i występów przedszkole posiada stroje ludowe- Poloneza, Krakowiaka, Tramblanki, Jedlinioka, Trojaka, stroje góralskie. Dzieci opanowały wiele układów choreograficznych tańców ludowych. Dzieci chętnie prezentowały swoje umiejętności podczas licznych koncertów, brały także udział w występach wzbogacając repertuar artystyczny.

Od 2012 roku przedszkole organizuje Przedszkolny Regionalny Przegląd Tańca Narodowego i Ludowego, który do dnia dzisiejszego chwali się dużym zainteresowaniem. Do Raszówki przyjeżdżają zespoły z Lubina, Legnicy, Świdnicy, Polkowic oraz z Wrocławia. Celem przeglądu jest prezentacja tradycji, zwyczajów ludowych, poznawanie kultur regionów Polski, jak i propagowanie sztuki i muzyki ludowej wśród dzieci w wieku przedszkolnym.

W jury zasiadają Pani Izabela Świderska oraz Pani Renata Dąbrowska, które są profesjonalistami tańca ludowego. Członkiem jury był również św.p. Pan Krzysztof Kobylak, który był solistą i asystentem choreografa w Zespole „Mazowsze”, a także wieloletnim tancerzem i choreografem Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Legnicka” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Legnica”.

Dzieci bardzo chętnie biorą udział w uroczystościach/imprezach organizowanych przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin, jak i poza granicami naszej gminy. Wielokrotnie mieli przyjemność zaprezentować swoje umiejętności podczas:

-OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI w Gminie Lubin- pięknie ubrani w stroje i barwy narodowe tańczyli, śpiewali i deklamowali przed licznie zgromadzoną publicznością;

-NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ w Bukownie;

-zespół przygotował również program artystyczny z myślą o jubilatach Złotych Godów wspólnego pożycia mieszkańców Gminy;

-WIERZYLI, ŻE WRÓCĄ- NOWOROCZNE SPOTKANIE Z SYBIRAKAMI- specjalnie na tę okazję dzieci przygotowały bogaty repertuar, podczas którego zaprezentowały tańce, instrumentacje muzyczne,  także zaśpiewały piosenki;

-ŚWIAT POD KYCZERĄ- MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY w Księginicach;

-udział w konkursach wokalnych ŚWIAT PIOSENKI;

– otwarcie Świetlic Wiejskich na terenie Gminy Lubin;

Zespół aktywnie uczestniczy w działaniach związanych z pielęgnowaniem sztuki ludowej i tradycji regionalnych w  uroczystościach odbywających się poza Gminą Lubin, a były to:

-Diecezjalne obchody uroczystości kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie;

-odpowiadając na zaproszenie Biskupa Legnickiego z satysfakcją biorą udział w Uroczystościach z okazji Dni Papieskich w Legnicy;

-swoje umiejętności taneczne prezentowali na deskach Legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej wspominając pamięć Pana Krzysztofa Kobylaka, wieloletniego solisty i asystenta choreografa w Zespole „Mazowsze”, jednocześnie przyjaciela naszego przedszkola;

-wzięli także udział w Koncercie Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” we Wrocławiu;

-mieli przyjemność reprezentować Gminę podczas przedświątecznych Jarmarków Wielkanocnych jak i Bożonarodzeniowych w Centrum Kultury Muza;

-I Międzyprzedszkolny Przegląd Piosenki Ekologicznej w Lubinie;

-VI Wiosenny Festiwal Zespołów Kameralnych- podczas którego przepięknie wykonali ”Poloneza”- taniec narodowy.

Z dużym zaangażowaniem tańczą i śpiewają podczas uroczystości organizowanych przez Przedszkole im. Jana Pawła II w Raszówce. Są to gale przygotowane nie tylko dla przedszkolaków i  ich rodziców, ale także dla mieszkańców Raszówki, jak i okolicznych wiosek.

W kilkuletnim stażu zespołu uzbierało się  tych uroczystości bardzo wiele, m.in: obchody 50-lecia Przedszkola oraz nadanie imienia przedszkola Jana Pawła II, Wieczornice Odzyskania Niepodległości, Kolędowanie na ludową nutę, Jasełka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty, Zakończenia Roku Przedszkolnego oraz wspomniany już Przedszkolny Regionalny Przegląd Tańca Narodowego i Ludowego.

Zespół w 2018 r. został nominowany do Aniołów Kultury Gminy Lubin w kategorii: TANIEC, MUZYKA, ŚPIEW.