Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Zapraszamy 28.01.2018 r. w najbliższą niedzielę o godz. 16.45 do Kościoła Rzymskokatolickiego w Chróstniku

W najbliższą niedzielę – 28 stycznia 2018 r. o godzinie 16.45 w kościele w Chróstniku odbędzie się  Spotkanie Ekumeniczne poświęcone pamięci ks. Benjamina Schmolcka. Jego organizatorami są księża proboszczowie z Parafii Rzymskokatolickiej              w Chróstniku i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Legnicy.

Ksiądz Benjamin Schmolck to związany z Chróstnikiem znany niemiecki poeta i twórca pieśni religijnych. Urodził się 1672 roku, jako syn pastora pracującego przez dłuższy czas w Chróstniku. Sam też pełnił przez pewien czas godność wikariusza w Chróstniku. Napisał około 1200 wierszy oraz pieśni kościelnych. Zmarł w 1735 roku w Świdnicy, gdzie został pochowany w tamtejszym Kościele Pokoju. Upamiętniająca go  tablica znajduje się na zewnętrznej ścianie  kościoła parafialnego w Chróstniku.

W najbliższą niedzielę,  w kościele w Chróstniku,  rozpocznie się Spotkanie Ekumeniczne poświęcone jego pamięci. Organizowane jest ono pod Patronatem honorowym  wójta Gminy Lubin – Tadeusza Kielana. O Benjaminie Schmolcku opowiadać będą ks. kan Kazimierz Rapacz, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Chróstniku oraz ks. Jerzy Gansel, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy. Ksiądz prot. Jerzy Malisz opowie także o Bożym Narodzeniu w Kościele Prawosławnym.

Uczestnicy będą mieli także okazję śpiewać pieśni ks. B.Schmolcka,   kolędy z udziałem nowo powstałej grupy ROZŚPIEWANE PASTUSZKI z Gogołowic oraz Chóru prawosławnego z Zimnej Wody.  Spotkanie zakończy się wspólną modlitwą.

(SR/MK)