Ośrodek Kultury Gminy Lubin

„Założę Czerwone Spodnie” – projekcja w Oborze

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt: „Założę Czerwone Spodnie” w reżyserii Elżbiety Rutkowskiej, który odbędzie się w piątek 4 listopada o godz. 17:00 w świetlicy wiejskiej w Oborze przy ul. Tulipanowej 2. Wydarzenie objął Patronatem Wójt Gminy Lubin.

Film dotyczy problemu stygmatyzowania seniorek przypisywanymi im stereotypowo rolami np. babć i wynikającej z tego faktu dyskryminacji.

W filmie występuje 10 bohaterek z różnych środowisk zawodowych, wśród których nie brakuje znanych twarzy, takich jak DJ Wika, czy Krystyna Mazurówna. Wszystkie bohaterki są na emeryturze albo właśnie się na nią wybierają. Żadna z kobiet jednak nawet nie myśli o siedzeniu w bujanym fotelu i robieniu na drutach szalików.

– Inspiracją było wydarzenie Trójmiejskiej Akcji Kobiecej „Tak. Odważę się!”, podczas której kobiety wypisywały na kartkach afirmację czynności na którą się decyduję. Jednak z uczestniczek – osoba starsza, napisała: „Odważę się założyć czerwone spodnie!” – opowiada Elżbieta Jachlewska, pomysłodawczyni projektu. – Chcemy poprzez pokazanie kobiet 60+, aktywny i odważnych, pobudzić kobiety – seniorki do podjęcia śmiałych kroków. Może to być mały, jak założenie czerwonych spodni, albo też duży, jak np. start w wyborach samorządowych.

Projekt „Założę Czerwone Spodnie” realizowany jest przez Stowarzyszenie Waga i współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Organizatorzy:

Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Koło Gospodyń Wiejskich Osiek

Stowarzyszenie Waga