Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Wyjazdowa oferta teatralna – Dni Kultury Gminnej 2017

Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza na spektakl pt. „Inka” do Teatru Arka we Wrocławiu – 1 lipca 2017 r. o godz. 19.00. Cena biletu wynosi 30 zł. Transport do Wrocławia finansuje OKGL. Zapisy do 14 czerwca 2017 r. Ilość miejsc ograniczona.

 „INKA”

„Chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem”

Żołnierze Niezłomni, czyli partyzanci antykomunistycznego podziemia cały czas dobijają się do naszych sumień i do naszej wrażliwości. Spektakl teatralny „Inka” w wykonaniu Teatru Arka to pierwsza tego typu w Polsce artystyczna odpowiedź  na wołanie     z bezimiennych dołów, gdzie bez honoru zakopywano, jak mówi wielu – ostatnich rycerzy Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Jednym      z takich rycerzy była Danuta Siedzikówna, ps. „Inka”. Dziś ikona niezłomności i niewinności.

Jeszcze niedawno, pod koniec sierpnia 2016 roku, pochowaliśmy tę 17-letnią sanitariuszkę Armii Krajowej, która oddała życie za wolną Polskę zamordowana przez komunistyczny reżim. Na godny pogrzeb z honorami trzeba było czekać aż 70 lat od jej śmierci. Przedstawienie jest więc także przestrogą przed plagą totalitaryzmu i zarazą zapomnienia, których Polska doświadczyła bardzo dotkliwie.

Teatr Arka chce oddać hołd przez lata wyklętej, a dziś niezłomnej bohaterce II konspiracji. Mamy ten przywilej i radość po raz pierwszy na profesjonalnej scenie w Polsce zaprezentować tę niezwykłą postać. Żołnierze Wyklęci są już na ekranie kinowym, telewizyjnym, w Internecie, na koszulkach, ale wciąż pukają do drzwi teatru.

Poprzez pokazanie na naszych deskach krótkiego życia „Inki” dajemy świadectwo swojego przywiązania do historii Żołnierzy Niezłomnych i stajemy do artystycznego apelu pamięci. Przyjdź, zobacz, oddaj hołd i zapamiętaj.

zespół Teatru Arka

REŻYSERIA: RENATA JASIŃSKA

Scenariusz: Renata Jasińska
(na podstawie prawdziwej historii życia Danuty Siedzikównej “Inki”- sanitariuszki Żołnierzy Niezłomnych, inspirowany  poezją Krystyny Miłobędzkiej, Zofii  Warzyńskiej, Prozą Aleksandra Sołżenicyna z Archipelagu Gułag, prozą Georga Orwella -z roku 84).

Pomysł scenografii: Renata Jasińska i Jakub Jan Robaszewski
Lalki i scenografia: Jakub Jan Robaszewski
Muzyka: Kagyuma , Rafał Karasiewicz
Kostiumy: Ewa Jobko
Reżyseria Świateł: Bartłomiej Pakos
Choreografia: Bożena Klimczak i Agata Obłąkowska Woubishet.
Konsultant  historyczny: Piotr Szubarczyk (IPN Gdańsk)

Obsada:

Agata Obłąkowska – Woubishet – Inka

Kamila Salach – Inka

Aleksandre Marquezy – Ubek 2

Krzysztof Brzazgoń – Ubek1

Jan Kot – Łupaszko

Anna Rzempołuch – Sanitariuszka

Alicja Idasiak – Sanitariuszka

Radosław  Wojtas – Żołnierz Niezłomny

Marek Trociński – Żołnierz Niezłomny

Andrzej Kusiak – Żołnierz Niezłomny

Czas trwania spektaklu: 1h i 30 min