Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Wycieczka do Złotego Stoku

Kolejna wycieczka krajoznawczo-historyczna rozpoczęła drugi miesiąc wakacji.

01.08.2019 r. 40 osobowa grupa udała się do „Kopalni Złota” w Złotym Stoku. To specjalnie przygotowana trasa turystyczna z ekspozycją muzealną obejmująca dwie sztolnie.
W pierwszej z nich – „Gertrudzie” podziwialiśmy unikatową kolekcję map geologicznych, dawne górnicze instrumenty geodezyjne, tygle i piec do wytopu złota, bogatą kolekcję skał, rud i minerałów. Można było zobaczyć też zbiór pamiątek związanych z X-wiekową tradycją i historią wydobycia złota oraz skarbiec ze sztabami złota. Druga ze sztolni – „Czarna” – znajduje się w górnej części Złotego Jaru. Ta sztolnia wiodła nas XVI-wiecznymi, ręcznie kutymi wyrobiskami, poprzez komory, po wybranych gniazdach rudy złotonośnej. Podczas zwiedzania zapoznaliśmy się z technikami górniczymi stosowanymi na przestrzeni wieków, oglądaliśmy jedyny w Polsce podziemny wodospad, odbyliśmy podróż podziemnym tramwajem, mogliśmy własnoręcznie wybić pamiątkową monetę, wziąć udział w płukaniu złota, poszukiwaniu diamentów oraz obejrzeć wystawę minerałów.

Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali CERTYFIKATY zdobywcy Kopalni Złota w Złotym Stoku z ciekawym mottem:

„…Jeśli zauważysz, że coś się błyszczy, nie zawsze jest to złoto”.