Ośrodek Kultury Gminy Lubin

WIELKI GMINNY TEST NIEPODLEGŁOŚCI

Pierwszy międzypokoleniowy gminny turniej wiedzy na 100 – lecie niepodległości za nami. 25 pytań – niektóre łatwe, niektóre trudne. Nie było kół ratunkowych ani podpowiedzi publiczności. Pojawiły się za to emocje i duch niesamowitej rywalizacji, a dzięki tabletom pozwalającym każdemu graczowi na połączenie się z  ekranem pozytywne napięcie udzieliło się również całej widowni. Po każdym pytaniu zarówno gracze jak i publiczność mogli na bieżąco śledzić rywalizację. Na wielkim ekranie widzieliśmy najszybciej odpowiadających oraz śledziliśmy kolejność drużyn i uczestników, którzy odpowiadali na otrzymanych tabletach. Atmosferę dodatkowo podkreślały projekcje multimedialne, tło muzyczne, efekty dźwiękowe oraz profesjonalna obsługa. Całość poprowadził doświadczony konferansjer, który oprócz prowadzenia gry i przybliżył ciekawostki i fakty historyczne widowni. Swoje emocje po zakończeniu rywalizacji wyrażali uczestnicy. Poczułam się jak w telewizyjnych „Milionerach”, skomentowała jedna z uczestniczek.

Wytypowane międzypokoleniowe drużyny zmierzyły się w 5 dziedzinach dotyczących ostatniego stulecia: historii, sporcie, kulturze, życiu codziennym oraz postaci Józefa Piłsudskiego.

We wspólnej zabawie wzięło udział 10 drużyn, składającej się z 5 osób. Rywalizowali seniorzy, sołtysi, radni, strażacy, reprezentanci zespołów folklorystycznych, teatralno – kabaretowych oraz wokalnych. Nie zabrakło najmłodszych mieszkańców naszej gminy, swoje drużyny wytypowały gminne szkoły podstawowe i gimnazjum.

Rok obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości to wspaniała okazja do głębszego poznania drogi naszego kraju do niepodległości i naszych dokonań po jej odzyskaniu, a także budowania wspólnoty poprzez integrację i aktywizację mieszkańców gminy. Ośrodek Kultury Gminy Lubin przygotował pytania, tak aby przypomnieć najważniejsze wydarzenia historyczne, sportowe i kulturalne minionego stulecia. Tej sentymentalnej podróży w czasie towarzyszyły projekcje multimedialne i fragmenty filmów dokumentalnych. Uśmiech wywoływały pytania dotyczące życia codziennego, szczególnie absurdy PRL-u, które
w swoich filmach pokazywał Stanisław Bareja czy Jerzy Gruza. Nikt już dzisiaj nie pamięta, że w latach 80-tych papier toaletowy był towarem deficytowym, a rocznie na każdego Polaka przypadało 7 rolek.

We wspólnej zabawie udział wzięła również publiczność, która nie tyko znakomicie kibicowała i dopingowała drużyny, ale również odpowiadała na pytania.

To niezwykłe wydarzenie uświetnił zespół Lejdis, który przypomniał niezapomniane utwory związane z naszą historią. Usłyszeliśmy nie tylko pieśni legionowe, niezwykle wzruszająco wybrzmiała interpretacja utworu Agnieszki Osieckiej „Nim wstanie dzień” z filmu „Prawo i pięść”.

Rywalizację drużynową wygrała drużyna radnych, która uplasowała się przed drużyną zespołów wokalnych, reprezentowaną przez zespoły Siedlecka Nuta i Swojska Nuta. Trzecie miejsce na podium zajęła drużyna sołtysów. W rywalizacji indywidualnej zacięta rywalizacja trwała  niemal do samego końca. Drugie i trzecie miejsce dzielił zaledwie jeden punkt. Pierwsze miejsce zdobył Jerzy Tadla, drugie Barbara Kosobucka, a trzecie Jolanta Fijałkowska.

Ośrodek Kultury Gminy Lubin ufundował nagrody pieniężne dla zwycięzców – 750 zł dla drużyny, 250 zł dla zawodnika. Swoją nagrodę drużyna radnych przekazała dla Rodzinnego Domu Dziecka w Składowicach, natomiast zwycięzca rywalizacji indywidualnej wygraną przekazał na Uczniowski Klub Sportowy Rugby Huragan.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i książkę „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” Marka Boruckiego o dokonaniach rodaków, którzy rozsławili nasz kraj za granicą. Z niej dowiemy się m.in. kto założył UNICEF , wynalazł szczepionkę na tyfus, zaprojektował współczesny model klawesynu.