Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Wariacje pierogowo-kapuściane

Niesamowita atmosfera, pyszne domowe smaki i wielu amatorów dobrej kuchni towarzyszyło IX edycji Festiwalu Kapusty i Pieroga  w Księginicach.  Po raz kolejny gospodynie z gminy Lubin przygotowały interesujące wariacje pierogowe. Poza tradycyjnymi ruskimi  i z kapustą, można było skosztować pierogi z białym serem, boczkiem w sosie z kurek, pierogi pieczone, z jarmużem i soczewicą,     z kurczakiem, kaszanką, malinami,  ziemniakami i kiszoną kapustą.

Potrawy z kapusty były niemniej wyszukane, królowała sałatka z kapusty czerwonej, gołąbki z czerwonej kapusty z mięsem i grzybami, bigos, kwaśnica, kapusta faszerowana, rolada z kapusty w cieście francuskim, kapusta a’la pierożki mięsne.

Tradycją imprezy stały się warsztaty lepienia pierogów, które w tym roku zostały przeprowadzone przez panie z Koła Kobiet Niezależnych BABECZKI z Osieka w składzie: Iwona Mazur, Urszula Wojciechowska, Danuta Babiarczyk, Maria Siekiera, Zofia Szturm.

Dziewczyny przygotowały się po mistrzowsku, można było zrobić tradycyjnego pieroga ruskiego ale były i bardziej wyrafinowane farsze.

Lepienie trwało bardzo długo, niemal całą imprezę. Zainteresowanie było ogromne. Wiele osób pragnęło nauczyć się poprawnej techniki lepienia i poznać tajniki dobrego ciasta aby odnieść sukces w uzyskaniu smacznego pieroga. W pierwszej kolejności do lepienia garnęły się dzieci, dopiero po nich odwagi do lepienia pierogów na oczach publiczności, nabierali dorośli.

Podczas tegorocznego święta nikt nie był głodny, ponieważ każdej potrawy można było skosztować i samemu ocenić kunszt kucharski uczestników konkursu kulinarnego.

– O tym jak ważna jest ta impreza dla regionu świadczy nie tylko liczba uczestników dzisiejszej imprezy ale również fakt iż także w tym roku została wpisana przez Urząd Marszałkowski w Kalendarz Imprez Kulinarnych Dolnego Śląska”- mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Ogromnie cieszy wzrastająca liczba uczestników konkursu i włączanie się nowych kół do wspólnej zabawy – dodaje.

Tradycyjnie organizatorzy nie zapomnieli o  najmłodszych. Były konkursy taneczne, skakańce, wizyta w wozie strażackim OSP Księginice oraz wata cukrowa rozdawana przez sołtysa Księginic.

Najważniejszy jednak tego dnia był gminny konkurs kulinarny, do którego zgłosiło się siedem grup aktywnych z gminy Lubin: Koło Kobiet Niezależnych BABECZKI z Osieka, Kobitki z Czerniec, Buczynianki, Koło Gospodyń z Miłosnej, Koło Gospodyń z Krzeczyna Wielkiego oraz reprezentantki gospodarzy – Koło Gospodyń Wiejskich ISKIERKA z Księginic oraz wokalistki zespołu JARZĘBINA z Księginic.

Komisja powołana przez Organizatora, w składzie: Wiesław Lichota, Krystyna Kulczak i Kamil Lis, oceniała pomysłowość i walory smakowe potraw. Jury doceniło wielkie zaangażowanie grup w przygotowanie potraw oraz udekorowanie stołów, wskazując wysoki i wyrównany poziom tegorocznego konkursu. Dlatego też przyznało tylko pierwsze miejsca w trzech kategoriach oraz wyróżnienia.
Wójt Gminy Lubin podczas wręczania nagród docenił  ogromne zaangażowanie i kunszt przygotowanych przez koła gospodyń potraw, podkreślając trudny wybór jury.

Podczas tegorocznego festiwalu również można było znaleźć coś dla ducha i ciała. Nie mogło więc zabraknąć dobrej muzyki i znanych utworów, które nucili a nawet w rytm których tańczyli uczestnicy imprezy. Na scenie zaprezentowały się zespoły z Ośrodka Kultury Gminy Lubin: Zespół Wokalny JARZĘBINA z Księginic, Zespół Wokalny LEJDIS ze Składowic, Zespół Folklorystyczny LUBIN z Krzeczyna Wielkiego oraz młodzieżowy Zespół Wokalno-Instrumentalny ISKRA z Krzeczyna Wielkiego.
Na zakończenie festiwalu, po ogłoszeniu wyników, wystąpił zespół SZCZYPTA E-MOLLU, który zaprezentował znane przez wszystkich utwory, w oryginalnych aranżacjach.

Na X jubileuszową edycję festiwalu Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza już za rok.

WYNIKI KONKURSU:

I miejsce o wartości 550,00 zł w kategorii „Pierogi” – za najlepsze ciasto pierogowe – KG Miłosna,

I miejsce o wartości 550,00 zł w kategorii „Potrawa z kapusty” – za faszerowaną włoską kapustę z sosem pieczarkowym – KGW ISKIERKA,

I miejsce o wartości 550,00 zł w kategorii „Zdrowa dekoracja na stół” – za najbardziej radosny stół – KOBITKI Z CZERNIEC.

Równorzędne nagrody po 400,00 zł trafiły do: Buczynianek, KKN BABECZKI z Osieka, KG z Krzeczyna Wielkiego oraz zespołu JARZĘBINA.

Nagrodę specjalną o wartości 200,00 zł za przeprowadzenie warsztatów pierogowych otrzymały panie z KKN BABECZKI z Osieka.