Ośrodek Kultury Gminy Lubin

W 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Historyczny korowód, spotkanie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz widowisko muzyczno-multimedialne „Pamiętamy” – tak Gmina Lubin uczciła 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uroczystości odbyły się w Szklarach Górnych, gdzie przed rokiem stanął Obelisk Niepodległości.

Obchody rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny w miejscowym kościele p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła, którą celebrował ksiądz proboszcz Paweł Kajl. Wyjątkową oprawę eucharystii tworzyły poczty sztandarowe gminnych szkół podstawowych i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz występ chóru Via Musica.

– Z naszego serca, z naszych myśli i naszego zaangażowania rodzi się to, co jest wspólnym dobrem, co jest Ojczyzną, czyli przestrzenią, w której wzrastamy, żyjemy, cieszymy się różnego rodzaju dobrami, sprawianymi sobie nawzajem. Słowo Ojczyzna wzywa nas do uczciwości, sprawiedliwości, mądrości i zaangażowania, które ma zawsze na celu dobro drugiego człowieka. To niesamowite, jak ogromną wiarę mieli ci, którzy zadbali o to, by nasza ojczyzna zmartwychwstała. Czy świętując dziś rocznicę odzyskania niepodległości mamy świadomość ich zaangażowania i ofiarności, które wykroczyły poza ramy własnego istnienia? Niech udział w dzisiejszej eucharystii obudzi w nas zaangażowanie, wiarę i świadomość, tego, że budujemy coś, co jest nasza rodziną, wspólnotą, dobrem – stanowiących  przestrzeń do wychowania kolejnych pokoleń. To my odpowiadamy za to, jak Polska wygląda dzisiaj, ale także jak będzie wyglądała za pięć, dziesięć czy sto lat – mówił w homilii ksiądz proboszcz Paweł Kajl.

Po mszy św. uczestnicy uroczystości w historycznym korowodzie przeszli pod Obelisk Niepodległości. Poprowadził go konno wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan w stroju marszałka Józefa Piłsudskiego. Korowód zatrzymywał się przy historycznych stacjach, które ukazywały trudną, polską drogę do niepodległości. W postaci z minionych epok wcielili się uczniowie gminnych szkół podstawowych.

Pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przywitała gości Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Lubin przy wsparciu zaprzyjaźnionych muzyków w składzie: Barbara Mikoda, Julia Curyło, Filip Gabellman, Tomasz Sulima, Piotr Jurasik, Jakub Huzar, Izabela Kożewnikow, Daniel Jeżak, Dominik Skokowski, Grzegorz Dynak, pan Krzysztof Purzycki, pan Andrzej Kucharski, pan Tomasz Bączek, pan Marian Bączek, pan Piotr Jankowicz, pan Jarosław Piwowarski, pan Jacek Żmigrodzki, pan Mariusz Rybiński, pan Stanisław Maślak oraz pan Krzysztof Augustyniak.
Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.

– Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Wielu młodym ludziom trudno dziś uwierzyć, że Polski nie było na mapie Europy, że trzeba było przelać wiele krwi, by wróciła na należne jej miejsce. To doskonały moment, by podkreślić siłę ducha Polaków, którzy tę wolność dla kolejnych pokoleń wywalczyli. Gminne uroczystości z okazji Święta Niepodległości to tradycja, którą z dumą pielęgnujemy, przekazując kolejnym pokoleniom szacunek dla Ojczyzny  i zaszczepiając w młodych ludziach ducha patriotyzmu – mówił wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

Tę część uroczystości zakończyło odpalanie przez strażaków biało-czerwonych rac.

Wyjątkowych wrażeń dostarczyło widowisko muzyczno-multimedialne „Pamiętamy”, podczas którego wystąpili: Zespół „Furmani”, Chór „Via Musica” oraz uczniowie gminnych szkół podstawowych. W swym przekazie nawiązywał on nie tylko do 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wiele emocji wywołała projekcja multimedialna, która przeniosła publiczność do ubiegłorocznych obchodów święta niepodległości, zorganizowanych w setną rocznicę powrotu Polski na mapę świata i Europy.

Tegoroczny obchody Narodowego Święta zorganizowane zostały przez Gminę Lubin, Parafię p.w. Św. Piotra i Pawła w Szklarach Górnych, Szkołę Podstawową im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych oraz Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

(MG)

Foto: PSz