Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Szaleństwo smaków na „Tradycjach Wielkanocnych”

To był festiwal smaków, kolorów i tradycji. Przepięknie udekorowane stoły, a na nich przepyszne potrawy. Za nami kolejna edycja Gminnego Konkursu Kulinarnego „Tradycje Wielkanocne”.

Grand Prix konkursu otrzymał pasztet z gara, autorstwa Klubu pod Garami z Księginic.

Grand Prix konkursu otrzymał pasztet z gara, autorstwa Klubu… pod Garami z Księginic.Baby, mazurki, żurki, pasztety, rolady, mięsiwo faszerowane według przeróżnych przepisów  i oczywiście jajka w dziesiątkach odsłon – to wszystko pojawiło się na stołach podczas XI edycji Gminnego Konkursu Kulinarnego „Tradycje Wielkanocne 2019”. Zgłosiło się do niego aż 16 drużyn. Wszystkie jak zwykle pokazały, że grają w najwyższej kulinarnej lidze. Przed bardzo trudnym zadaniem stanęli jurorzy: Bożena Michalik-Kroczek, Marzena Kosydor, skarbnik Gminy Lubin oraz radny Jan Olejnik. Potrawy oceniane były w trzech kategoriach:  jajo wielkanocne w roli głównej, główny bohater obiadu wielkanocnego oraz deser wielkanocny. Poza kategoriami przyznane zostało Grand Prix konkursu. Tę główną nagrodę otrzymał „Pasztet z gara” przygotowany przez Klub pod Garami, którego autorką była Grażyna Szeliga. W kategorii, w której główną rolę odgrywało „jajo” zwyciężyło jajko faszerowane, przygotowane przez Babki z Miłoradzic. Najpiękniejszy stół przygotowało Stowarzyszenie „Nasz Niemstów”
Boczek pieczony autorstwa Buczynianek – to zdaniem jurorów najsmaczniejszy bohater obiadu wielkanocnego.

Wśród deserów najwyżej oceniony został królewski kulicz na zaczynie z ziemniakami autorstwa Stowarzyszenia „Nasz Niemstów”.

– Poziom konkursu był bardzo wysoki. Jak co roku zostaliśmy zaskoczeni różnorodnością smaków i sposobem podania potraw. Bardzo trudno było wybrać te najsmaczniejsze, bo wszystkie były prawdziwymi kulinarnymi dziełami – mówi Marzena Kosydor.

Nagroda za najpiękniejszy stół wielkanocny trafiła do Stowarzyszenia NASZ NIEMSTÓW.

Gminnym kulinariom tradycyjnie już towarzyszył konkurs na najpiękniejszy stół wielkanocny o Puchar Wójta Gminy Lubin. Nagroda ta przyznana została aranżacji przygotowanej przez Stowarzyszenia „Nasz Niemstów”.

– Tradycje Wielkanocne, to impreza, która jest dowodem przywiązania mieszkańców naszej gminy do tradycji, obyczajów i kultury. Jak co roku było to wspaniałe doświadczenie. Bogactwo smaków przeplatało się z przepięknymi dekoracjami. Dziękuję, za to że mogłem uczestniczyć w tym wydarzeniu i gratuluję wszystkim, bo wszyscy zasłużyli na nagrody – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin. Muzycznym akcentem tegorocznego konkursu był mini-recital utalentowanej mieszkanki Goli Alicji Sroki. Odbyły się także warsztaty zdobienia pisanek woskiem, które poprowadziły Grażyna Balewicz i Jadwiga Pasoń ze Składowic. W holu świetlicy w Krzeczynie Małym odbyła się akcja charytatywna zorganizowana przez członkinie zespołów „LUBIN” i „ZACHĘTA”, na której można było kupić wyjątkowej urody rękodzieło artystyczne, przekazane przez licznych mieszkańców gminy.

Organizatorem konkursu był Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

(MG)

WYNIKI XI GMINNEGO KONKURSU KULINAREGO „TRADYCJE WIELKANOCNE 2019”

NAGRODA GŁOWNA – 500 zł: Pasztet z gara (Klub pod Garami z Księginic)

KATEGORIA: JAJO WIELKANOCNE W ROLI GŁÓWNEJ

I miejsce – 350 zł: Jajka faszerowane (Babki z Miłoradzice)

II miejsce – 300 zł: Jajka w sosie tatarskim (Karczowianki)

III miejsce – 250 zł: Jajko w cieście francuskim (Sołectwo Czerniec)

KATEGORIA: GŁÓWNY BOHATER OBIADU WIELKANOCNEGO

I miejsce – 350 zł: Boczek pieczony (Buczynianki)

II miejsce – 300 zł: Indyk z owocami (Siedlecka Nuta)

II miejsce – 300 zł: Karkówka na pierzynce chrzanowo-cebulowej (Sołectwo Składowice)

II miejsce – 300 zł: Kaczka nadziewana (Chróstniczanki)

III miejsce – 250 zł: Roladki z karkóweczki (Pieszkowianki)

III miejsce – 250 zł: Pasztet zapiekany (Koło Kobiet Niezależnych BABECZKI z Osieka)

III miejsce – 250 zł: Żurek staropolski i szynka w miodzie (Jarzębina z Księginic)

III miejsce – 250 zł: Tort naleśnikowy na ostro (Koło Gospodyń z Wiercienia)

KATEGORIA: DESER WIELKANOCNY

I miejsce – 350 zł: Królewski kulicz na zaczynie z ziemniaków (Nasz Niemstów)

II miejsce – 300 zł: Mazurek (KG Krzeczyn Wielki)

III miejsce – 250 zł: Wesołe ciasteczka (KGW Czerniec)

III miejsce – 250 zł: Słodki mech (Żony Idealne)