Ośrodek Kultury Gminy Lubin

PODSUMOWANIE WAKACJI Z OŚRODKIEM KULTURY

Tegoroczne spotkania wakacyjne dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Lubin upłynęły pod hasłem: „Poszukiwacze i Wynalazcy na tropie…”. W ramach zajęć odbyły się: zabawy integracyjne, sportowe, plastyczne, doświadczenia szalonego naukowca oraz warsztaty artystyczne. Nie zabrakło rajdów pieszych, wyjść do kina, na kręgielnie, jak i dalszych wypraw krajoznawczych z cyklu „Odkrywamy ciekawe miejsca”.

I TYDZIEŃ

I tydzień wakacji rozpoczęliśmy od wspólnego wyjścia do kina na film: „Gru Dru i Minionki” i wesołego powrotu na świetlicę. Podczas zajęć plastycznych – powstały pierwsze prace z naturalnych materiałów przyrodniczych: kamienie zamieniły się w wesołe zwierzątka, a surowe krążki drewna przekształciły się w ciekawe malarstwo fakturowe. Każdy wykonał autorską poduszkę, która świetnie przydaje się podczas pogadanek w kręgu. Ponadto, gry i zabawy oraz tańce integracyjne inspirowały do nowych twórczych działań. Wszystko przebiega w atmosferze przyjaźni i dobrego humoru.

W I tygodniu odbyła się również pierwsza wycieczka krajoznawcza. Odwiedziliśmy malownicze KOLOROWE JEZIORKA w Rudawach Janowickich, a także ruiny zamku Bolczów.

Pierwszy z proponowanych wyjazdów wakacyjnych organizowanych przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin, odbył się w 12 lipca br. Był to wyjazd typowo turystyczny, promujący piesze szlaki wiodące przez Rudawski Park Krajobrazowy. Na samym początku, opiekunowie poinformowali o warunkach bezpieczeństwa i obowiązujących zasadach podczas jazdy autokarem i poruszaniu się na szlaku. Pierwszym etapem wyprawy było poznanie ścieżki edukacyjnej „Kolorowe jeziorka”. Uczestnicy mogli podziwiać akweny o zmiennych kolorach. Niestety, ostatnie z nich pojawia się jedynie czasowo, co jest związane z małymi opadami deszczu. Pomimo trzygodzinnych zmagań na pograniczu Sudetów, wszyscy, niezależnie od wieku, dzielnie zaliczyli wyznaczoną trasę. Po odpoczynku, udano się do Janowic Wielkich, gdzie na turystów czekała druga atrakcja wycieczki – zdobycie ruin zamku Bolczów, wchodzącego w skład Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej. Po wymagającej drodze pod górę, na wytrwałych czekała nagroda w postaci okazałej budowli, wzniesionej po części z okolicznych skał. Ogromną frajdą był fakt, że można było samodzielnie wejść do każdego zakamarka. Po powrocie na dół, zakupie pamiątek, wszyscy szczęśliwie wrócili do domów. Był to jeden z wyjazdów, oferujących odpoczynek na świeżym powietrzu, wymagający podstawowej kondycji fizycznej. Zapewnił poznanie nowych atrakcji, oferowanych na terenie Dolnego Śląska.

Wspólny czas i wesołe zabawy zintegrowały uczestników w pierwszym tygodniu spotkań wakacyjnych.

II TYDZIEŃ

W drugim tygodniu realizowane były kolejne tematy zajęć: plastyczne, muzyczne, sportowe… Tańce integracyjne i gry zespołowe to obowiązkowe punkty każdego dnia. Uczestnicy zajęć poznali zasady gry w uni-hokeja i rugby. Wszyscy przygotowywali się do zaprezentowania swojego talentu i zabawy w mini play back show – pomysłów nie brakuje.

19 lipca odbyła się kolejna wycieczka – chętni wrażeń zwiedzili PARK MINIATUR ZABYTKÓW DOLNEGO ŚLĄSKA a następnie korzystali z atrakcji WESTERN CITY, tam każdy zdobywał punkty rzucając włócznią i mieczem, strzelając z łuku, pokonując pal męczarni. Każdy spacerował na koniu i skorzystał z przejażdżki bryczką. Można było poczuć smak Dzikiego Zachodu. Na koniec odbyło się przedstawienie – napad na bank, po którym wszyscy pełni wrażeń wrócili do domu.

20 lipca wszyscy wyruszyli poznać najbliższe okolice – rajd pieszy na trasie Osiek-Pieszków-Osiek, który należy zaliczyć do udanych mimo przelotnych opadów ciepłego deszczu.

W tym tygodniu powstał filmik pt. WARZYWA, metodą animacji poklatkowej.

W ostatnim dniu 2 tygodnia działań wakacyjnych na świetlicy – każdy zaprezentował swój talent. Okazało się, że mamy samych utalentowanych podopiecznych. Widowisko było dla wszystkich wspaniałą zabawą, na zakończenie każdy otrzymał nagrodę niespodziankę.

III TYDZIEŃ

Minął ostatni  tydzień wakacji z Ośrodkiem Kultury Gminy Lubin. Czas szybko zleciał i nic w tym dziwnego, bo jak nie ma nudy to … a działo się, oj działo!

Dzieci aktywnie brały udział w warsztatach rękodzieła artystycznego, „Małym chemiku” – czyli bezpiecznym domowym laboratorium w którym powstały miniaturowe wulkany z płynącą lawą. Aż dziw bierze do czego może się przydać tylko ziemniaczana mąka, klej magic i balonik. Wiecie co to są Gnioty i jak się je robi? Zapytajcie swoje dzieci.

Edukacja połączona z zabawą przeważała w tegorocznej wakacyjnej propozycji Ośrodka. Nie zabrakło Quizu o wiedzy ruchu drogowym, przepisowego poruszania się podczas wycieczek pieszych. Była  pierwsza  pomoc przedmedyczna połączona z praktycznymi zajęciami na fantomach, czyli specjalnych manekinach.  W ramach akcji „Bezpieczne wakacje” odwiedziły nas przemiłe funkcjonariuszki z lubińskiej policji, które przy aktywnym udziale dzieci rozmawiały o różnych zagrożeniach czyhających szczególnie w okresie wakacyjnym. Na zakończenie policjantki rozdały odblaskowe kamizelki no i … słodkości. Przemiła pani z sanepidu omawiała sprawy zawsze świeżej żywności i zdrowym aktywnym trybie życia – dzieci otrzymały książki, dzięki którym, także i rodzice mogą poszerzyć swoje wiadomości. Aktywności sportowej nigdy nie było za wiele, więc zrobiliśmy wypad do kręgielni.

Kolejna edukacyjna wyprawa poza naszą gminę również przyniosła wiele wrażeń. Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w Ochli poszerzyła młodym ludziom wiedzę o życiu codziennym, budownictwie i warunkach w jakich dawniej się żyło. Dzieci otrzymały niepowtarzalną okazję, by  praktycznie zapoznać się (pod fachową opieką pani instruktor) z techniką robienia glinianych garnków na kole garncarskim. Z rąk naszych zdolnych dzieci wyszły unikatowe formy garncarskie, które zabrały ze sobą na koniec wycieczki.

Na zakończenie tegorocznej akcji wakacyjnej wybraliśmy się do Wrocławia w zupełnie nowe miejsca. Zobaczyliśmy Hydropolis, centrum nauki wiedzy o wodzie oraz Kolejkowo, największą makietę kolejową w Polsce.

Hydropolis  – to jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. To miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe ukazują wodę z różnych i  fascynujących perspektyw. Tutaj poznaliśmy wiedzę o powstaniu naszej planety, narodzin wody, głębiny oceanicznej oraz życia, które się tam rozwinęło. Fascynujący świat pełen życia w skali mikro i makro! Mieliśmy okazję także przenieść się do starożytności i średniowiecza poznając wynalazki oraz rozwiązania inżynieryjne sprzed tysięcy lat.

Kolejkowo zaś zabrało nas w podróż przez miniaturowy świat. Twórcy Kolejkowa stworzyli ogromną makietę, tętniącą życiem i przedstawiającą wspaniały Dolny Śląsk. Dołożyli wszelkich starań, aby jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość i przedstawić życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa, ukazując ich w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego. Odwiedzając miniaturowy świat, w tym wspaniałym późnoklasycystycznym obiekcie, zobaczyć można m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska. Swoje miejsce znalazły tam takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebodzki,  kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich. To była niesamowita przygoda.

Czas nie zna litości i trzeba było się pożegnać z wakacjami w Osieku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej lipcowej akcji wakacyjnej. Ośrodek Kultury Gminy Lubin życzy wszystkim miłych i radosnych oraz słonecznych sierpniowych wakacji  i zawsze bezpiecznego powrotu do domu. Do zobaczenia na kolejnych imprezach organizowanych przez nasz Ośrodek. Nie zapomnijcie odwiedzać nasze internetowe strony!

MK/PSz