Ośrodek Kultury Gminy Lubin

WAKACJE Z OKGL ZAKOŃCZONE

Ośrodek Kultury Gminy Lubin zakończył działania wakacyjne. Zapraszamy na relację z tego,co działo się przez ostatnich pięć tygodni:

V TYDZIEŃ WAKACJI

Na początek przyjechały do świetlicy w Oborze dwie miłe policjantki z Komendy Powiatowej w Lubinie z niezwykle ciekawymi i pouczającymi pogadankami na temat bezpiecznego spędzenia wolnego czasu w okresie letniego wypoczynku nad wodą, jazdy na rowerze lub innych pasjonujących zabaw. Policjantki rozdały m.in. bardzo ciekawe książeczki, które na pewno przydadzą się także i rodzicom choćby po to, by nie popaść w rutynę i mieć baczniejszą uwagę dla dzieci. Koordynatorka oświaty zdrowotnej i przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubinie bardzo ciekawymi zajęciami  z czynnym udziałem dzieci przedstawiła jak wielkie jest znaczenie właściwego odżywiania w życiu każdego człowieka. Odbyły się również działania teatralne, w których uczestnicy podzieleni na 2 i 3 osobowe grupy otrzymały zadanie przygotowania mini przedstawień do tekstów francuskiego bajkopisarza Jeana de La Fontaine. Dzieci zapoznały się z rozległą, czasochłonną drogą przygotowania spektakli – od scenariusza, uczenia się roli, tworzenia scenografii do finałowego przedstawienia. Nikt nie urodził się aktorem, więc zadanie nie było łatwe, ale w swoich bajkowych przedstawieniach „Lis, koń i wilk”, „Kogut i lis” i „Lampart i małpa” świetnie dały sobie radę a dla wielu był to przedsmak późniejszej wycieczki do Teatru Polskiego we Wrocławiu. Myślę, że mieliśmy chyba jedyną i niepowtarzalną okazję zwiedzić wszystkie zakamarki teatralnych pomieszczeń. Pod okiem przemiłej pani przewodnik byliśmy tam i dowiedzieliśmy się tego, czego nie pozna bardzo wielu ludzi 🙂 Z przyjaznego i klimatyzowanego teatru udaliśmy się na wycieczkę statkiem po Odrze. Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że naprawdę fajnie czasami jest zmienić punkt widzenia i pooglądać Wrocław nie chodząc i zażywając pełnego relaksu na leżaczku na górnym pokładzie statku 🙂 To był ostatni tydzień wakacji z naszą placówką. OKGL ŻYCZY WSZYSTKIM UDANYCH SIERPNIOWYCH WAKACJI i serdecznie zapraszamy na inne nasze działania.

Zabawy integracyjne w Oborze

Teatr od kulis oraz rejs statkiem po Odrze

Zabawy integracyjne w Pieszkowie

IV TYDZIEŃ

Piesze wycieczki i warsztaty muzyczne dominowały podczas czwartego tygodnia wakacyjnych zabaw organizowanych przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin. 25 lipca wędrowano  pieszo ze Składowic do  Ustronia. Dzień później zorganizowano muzyczne warsztaty w Oratorium w Szklarach Górnych.

Piesza wycieczka ze Składowic miała swoją metę na terenach zielonych w Ustroniu. Po zabawach i pasjonującym meczu  w bulle, wszyscy uczestnicy otrzymali napoje i posilili się pieczonymi przy ognisku kiełbaskami, które zapewnił OKGL. Po takiej dawce energii można było wykonać powrotny rajd pieszy do Składowic.

W wakacyjną środę 26 lipca, w Oratorium w Szklarach Górnych spotkały się mieszkanki tej miejscowości na warsztatach wakacyjnych, zorganizowanych przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Dzieci mogły zapoznać się z budową i funkcjami keyboardu, poznawały podstawowe elementy muzyki (melodia i rytm), bawiły się rytmem, a także poprzez zabawy sprawnościowe, utrwaliły podstawowe wartości nut i pauz. Niespodzianką stała się wizyta przedstawicielki  Sanepidu, która w bajkowy sposób przedstawiła zebranym wartości i znaczenie witamin w naszym organizmie. Zwrócono także uwagę na odpowiednią dietę i znaczenie warzyw dla naszego organizmu.

Rajd pieszy i ognisko – USTRONIE

Warsztaty muzyczne – SZKLARY GÓRNE

 

III TYDZIEŃ

W zajęciach uczestniczyło 50 małych mieszkańców naszej gminy, m.in. z: Czerńca, Niemstowa, Kłopotowa, Księginic, Osieka, Obory, Raszówki, Siedlec i Zimnej Wody.

17 lipca br. zaproponowaliśmy aktywne spędzenie dnia w sali zabaw. Czas szybko upływa zwłaszcza na ponad 300 metrowej arenie labiryntów w „ Mrowisku‘’  z laserami. Zawodnicy podzieleni na grupy zdani byli na swoją orientację w terenie, refleks, przewidywalność, co zrobi przeciwnik, celność i spryt. Do tego „egipskie ciemności”, sztuczny dym ograniczający widoczność, laserowe światełka i migające światła – łatwo nie było!

Do Wrocławia udaliśmy się na poszukiwanie Krasnali w środę 18 lipca. Pogoda była troszkę nie taka, jaką planowaliśmy, ale mimo to zabawa była wyśmienita. Wszyscy mieli za zadanie odnaleźć poszczególne krasnale i odgadnąć ich imiona, uważnie słuchając wskazówek opiekunów i mając do dyspozycji zaszyfrowane karty.  Poszukiwania były bardzo ekscytujące i pełne humoru, a uczestnicy wspaniale ze sobą współpracowali. Jeżeli myślicie, że łatwą sprawą jest ich odnalezienie, to jesteście w błędzie! Prawie wszystkie Krasnale ze swoją bogatą historią zostały skrzętnie zapisane na naszych specjalnych listach. Dopiero duża ulewa zmusiła nas do przerwania dalszych poszukiwań i udaliśmy się na „małe co nieco”, jak mawiał Miś Puchatek.

Nasyceni udaliśmy się do Loopy’s World – krainy zabawy, gdzie czekało na nas wiele atrakcji i każdy mógł wybrać coś dla siebie i przyjemnie spędzić wolny czas. W trakcie zabaw dzieci straciły mnóstwo energii – ponoć w trakcie tej aktywnej rozrywki dzieci pokonują średnio
5 km. Sądząc po ciszy w autokarze w drodze powrotnej, stwierdzamy, że uczestnicy wycieczki pokonali o wiele, wiele dłuższy dystans. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Mrowisko-lasery

Wrocław – Krasnale, Loopy’s World

II TYDZIEŃ

Blisko 100 osób z miejscowości: Czerniec, Niemstów, Kłopotów, Księginice, Osiek, Obora, Raszówka, Siedlce i Zimna Woda uczestniczyło w drugim tygodniu wakacji z OKGL.

Zaczęliśmy na sportowo drużynowymi rozgrywkami na kręgielni RCS w Lubinie. Młodzi zawodnicy niezwykle poważnie podeszli do rywalizacji i zdrowe emocje były tak wielkie, że udzieliły się także opiekunowi torów, który widząc zaangażowanie w zawody i wysokie wyniki „ podkręcał ” stopnie trudności zawodów ustawiając odpowiednio maszyny do zbijania kręgli, co wywołało u zawodników jeszcze więcej radosnego dopingu. Z kręgielni cała zdyscyplinowana i zintegrowana grupa udała się do kina Helios na seans filmowy p.t. „ Uprowadzona księżniczka”.

W Hucie Kryształów „ Julia ” w Piechowicach zostaliśmy oczarowani nie tylko gotowymi wyrobami. Poznaliśmy całą technologię powstawania kryształów, niezwykle precyzyjną i trudną pracę wszystkich pracowników huty a uczestnicy wycieczki własno ręcznie zdobili swoje kryształy malując specjalnymi farbami.

Drugi tydzień zakończyliśmy rajdem pieszym w trzech grupach do Czerńca. Tym razem teatr  „ W drodze ”  przedstawił wszystkim „ rajdowcom ” spektakl na podstawie baśni H.Ch. Andersena „ Słowik ”. Po przedstawieniu aktorzy zdradzili parę sekretów o scenografii i teatralnych lalkach.

Turniej w kręgle i kino

Huta kryształów JULIA w Piechowicach

Rajd pieszy i spektakl teatralny w Czerńcu

I TYDZIEŃ

Minął pierwszy, pełen wrażeń tydzień wakacji z Ośrodkiem Kultury Gminy Lubin. 70 dzieci  z Karczowisk, Gorzelina, Raszówki, Czerńca, Księginic oraz Osieka skorzystało z bogatej wakacyjnej oferty pod hasłem: „Wakacje z teatrem, zabawą i wędrówką w poszukiwaniu przygód.

Pierwszy dzień to wizyta w Parku Dinozaurów, w którym dzieci wcieliły się w archeologów. Dwuosobowe zespoły  zakopywały wymyślone przez siebie „pradawne eksponaty” i losowo je poszukiwały. Szybko okazało się ,że do  pracy archeologów potrzebna jest nie tylko cierpliwość ale koncentracja i współpraca. To niezwykle trudne i żmudne zadanie młodzi archeolodzy zaliczyli na medal. Na koniec przygody w Parku rozegrano emocjonujący turniej szachowy, zakończony remisem  ze względu na ograniczenia czasowe, ale co się odwlecze ….

Chyba nie ma nikogo, kto nie lubi cyrku. Uczestnicy „Wakacji z „OK-iem” oczarowani zostali popisami w Młodzieżowym Teatrze Cyrkowym „Cyrkland” koło Karpacza. Mogli sami spróbować spaceru po linie, wziąć udział w warsztatach cyrkowych oraz obejrzeć cudowny spektakl akrobatycznych popisów pod kopułą cyrkową – wszystko z udziałem i pod okiem doświadczonych instruktorów i akrobatów. Jednego z nich – już wkrótce – zobaczymy w eliminacjach programu „Mam Talent”. Były również tańce, lody a nawet pizza z okazji inauguracji sezonu cyrkowego.

Pierwszy tydzień wakacyjnych przygód zakończył wspólny rajd na spektakl „Czym jest teatr” Teatru w Drodze, który wystąpił w świetlicy w Raszówce.  Spektakl wprowadził młodych widzów w arkana aktorskiej sztuki. W tym interaktywnym przedstawieniu mogły uczestniczyć również same dzieci  używając rekwizytów i kostiumów teatralnych. To nie koniec wakacyjnych atrakcji.

Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza wszystkich chętnych do korzystania z bogatej oferty wakacji z Ośrodkiem  Kultury Gminy Lubin. Są jeszcze wolne miejsca. Szczegółowe informacje pod nr telefonu 76/ 844 82 33 oraz na stronie www.okgminalubin.pl

(Zdjęcia i tekst Paweł Szydło)

W Parku Dinozaurów

Cyrkland

„Czym jest teatr”