Ośrodek Kultury Gminy Lubin

PIEROGI I KAPUSTA W ROLI GŁÓWNEJ

Ruskie, z kapustą, kaszą, owocami, ziemniakami a nawet botwinką. Bigos, kapusta zasmażana, na słodko, na kwaśno. To przykłady tylko kilu potraw, które można było podziwiać i degustować podczas jedenastej już edycji Festiwalu kapusty i pieroga. Księginice odwiedziły tłumy ludzi.

Konkursy kulinarne, prezentacje stoisk, degustacja przygotowanych potraw, warsztaty lepienia pierogów, a do tego liczne stoiska z rękodziełem, prezentacje strażaków z OSP Ksieginice, strefy zabaw i animacje dla dzieci i jeszcze sceniczne występy. Naprawdę bardzo wiele się działo w minioną sobotę w Księginicach i odwiedziło je wielu mieszkańców Gminy Lubin i miasta Lubina.

– Frekwencja wyjątkowo dopisała, co nas bardzo cieszy. Już na pierwszy rzut oka widać, że w tym roku jury konkursowe będzie miało bardzo trudny orzech do zgryzienia przy wyborze najsmaczniejszych potraw konkursowych. Życzę wszystkim doskonałej zabawy i przede wszystkim smacznego!- mówił Bartosz Chojnacki zastępca wójta Gminy Lubin.

Jury, w skład którego powołano Bożenę Michalik-Kroczek, Elżbietę Białosiewicz oraz Elżbietę Niedzielską oceniało potrawy w trzech kategoriach: danie z kapusty, pierogi i zdrowa dekoracja z warzyw na stół.

-Najważniejszy jest smak, ale zwracamy też uwagę na estetykę oraz doceniamy potrawy wykonane ręcznie bez użycia specjalistycznych robotów i mikserów – mówiła Elżbieta Białosiewicz.

-Jest aż dziewięć stoisk konkursowych, ale specjalnie od rana niewiele jadłem, żeby spróbować tych pyszności. Gratuluję pomysłowości i zapału. Mam nadzieję, że w jeszcze większym gronie spotkamy się już 13 września na koncercie w Raszówce, gdzie będziemy wspólnie świętować skuteczną obronę granic naszej gminy. Serdecznie zapraszam! – mówił wójt Tadeusz Kielan.

-Jestem zachwycony smakami i pogoda ducha, która tu panuje – dodawał wiceminister energii Krzysztof Kubów, częstując się pysznymi pierogami.

Pierogi lepiono także w trakcie festynu.

– Ciasto na pierogi jest najlepsze wtedy, gdy jest bardzo ciepłe. Do mąki z solą, jajkiem i odrobiną oleju dodajemy gorącej wody, a w czasie rozwałkowywania jednej części ciasta,pozostałą najlepiej trzymać na przykład w woreczku foliowym, żeby utrzymać ciepło – mówi Dorota Musiał ze Składowic.

Pierwsze miejsce w gminnym konkursie kulinarnym i czek na 700 złotych zdobyło Stowarzyszenie „Nasz Niemstów”. Doceniono chleb na kapuścianym zakwasie, chrupiące pierożki ze słodką nutą i kompozycję w kształcie weselnego tortu z owoców i warzyw. Drugie miejsce i 650 złotych zdobyły Pieszkowianki, trzecie miejsce i 600 złotych Koło Gospodyń Wiejskich Iskierka. Wyróżnieniami i czekami na 500 zł nagrodzono: Koło Gospodyń Wiejskich w Czerńcu, Koło Gospodyń z Krzeczyna Wielkiego, Klub pod garami, Buczynianki, Koło kobiet niezależnych „Babeczki” oraz sołectwo Składowice.

Na scenie w Ksieginicach zaprezentowały się gminne zespoły: Lejdis, Koniczynki, Lubin, Rozśpiewane Pastuszki. Na zakończenie był koncert zespołu Furmani. Organizatorem festiwalu był Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

(SR)

Foto: PSz