Pani Krystyna Tyrcz z Koła Gospodyń Wiejskich z Księginic
„Jestem emerytką. Udzielam się w każdej dziedzinie życia społecznego wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna. Jestem osobą komunikatywną, wrażliwą na drugiego człowieka, zawsze służę pomocą potrzebującym. Udzielam się w dziedzinie sportowej, aktywnie uczestniczę w organizacjach imprez integracyjnych na rzecz mieszkańców Księginic.
Jest to moje motto na życie, robię to co lubię po prostu…
Moją pasją od najmłodszych lat jest też gotowanie, które sprawia mi wiele przyjemności. Stosuję nowe trendy w gotowaniu poprzez ulepszanie i tworzenie własnych smaków dodawanych do receptur. Staram się zarażać swoją pasją innych i chcę dzielić się z innymi swoimi nowościami.
Ja swój chleb piekę już ok. 15 lat, a także moje dwie córki pieką, „zaraziłam” wypiekiem chleba moją synową. Mój chleb jest tradycją rodzinną, gdyż nie kupujemy chleba tylko pieczemy. Latem piekę na liściach chrzanu lub kapusty. W moim rodzinnym domu zawsze piekła chleb babcia i mama, a teraz ja przejęłam pieczenie chleba i moje córki”.
Sos paprykowy
3 kg papryki czerwonej i 30 dkg papryki ostrej zmielić w maszynce i gotować 15 minut we własnym sosie. Następnie dodać ½ kg cukru, 1 szklankę octu, 1 szklankę oleju, 3 małe słoiczki przecieru pomidorowego, 3 duże ząbki czosnku, 6 liści laurowych, 2 łyżki soli, ziele angielskie, 2 łyżki gorczycy. Gotować to wszystko 10 minut. Gorący sos nakładać do słoików, które po zakręceniu odwrócić do góry dnem. Sos nadaje się do różnych mięs, wędlin, pasztetów, a także pizzy i frytek.
Chleb razowy
Zakwas:
Do ¼ szklanki mąki pszennej razowej i ¼ szklanki mąki żytniej dodać ciepłej wody i wyrobić luźne ciasto; włożyć do słoika o pojemności 1 litra i odstawić na 3 dni.
Pieczenie chleba:
Do słoika z zakwasem wlać do pełna ciepłej wody, dodać 2 łyżki oleju i 1 łyżeczkę cukru; wymieszać dokładnie i odstawić na 10 minut. Do dużej miski przesiać ½ kg mąki chlebowej (typ 650, 720), szklankę mąki razowej żytniej, szklankę maki pszennej razowej (obie typ 2000), 2 łyżeczki soli, różne ziarna (słonecznik, dynia, czarnuszka, len), wymieszać na sucho (napowietrzyć). Wlać zakwas i wyrabiać ciasto przez ok. 5 – 7 minut; ciasto musi być luźne. Odstawić do wyrośnięcia na 5 – 6 godz. Po wyrośnięciu włożyć ciasto do foremki (30 cm) i odstawić na 20 minut. Trochę ciasta zostawić na następny chleb (ok. ½ słoika). Chleb piec 1 godzinę w temperaturze 200ºC (przed włożeniem chleba piekarnik nagrzać).