Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Pani Anna Rawska z Bukownej

Pani Anna Rawska z Bukownej

„MOJE PASJE – MUZYKA, OGRÓD, FOTOGRAFIA.

Pierwsza – najważniejsza, wypełniająca całe moje życie, a która też związana jest z moim zawodem to MUZYKA. Kiedyś pracowałam jako nauczycielka gry na fortepianie w Szkole Muzycznej w Lubinie. Dziś mam kontakt z muzyką prowadząc zespół śpiewaczy w Bukownej. Czasami chwytam za „ pióro” i piszę muzykę do różnych tekstów, a panie w zespole chcąc, nie chcąc wyśpiewują nowo powstałe piosenki.

Druga pasja – w tej chwili całkowicie wypełniająca mój czas i duszę to OGRÓD. Zjawiła się w moim życiu niespodziewanie, w sposób niezamierzony, nie wiadomo kiedy zawładnęła mną całkowicie. Ogród 1,5 ha ok. 12 lat temu trzeba było uporządkować i zagospodarować . Nie wiadomo kiedy stałam się wielbicielką drzew, krzewów i kwiatów. Kiedyś, wnukowie obserwując moje prace rzekli z wyrzutem. „Babcia! Ty nic nie robisz, tylko pracujesz w ogrodzie!” W tym roku ogród nazwałam „Ogród Freya” takie samo imię ma moja nowonarodzona wnuczka. Przy okazji dowiedziałam się, że Freya to pogańska bogini wegetacji, miłości i płodności. Nie mógł się więc nazywać inaczej.

Przyroda jest zmienna, podlega ciągłemu przemijaniu. Jak zatrzymać urodę ślicznej lilii wodnej, motyla spijającego nektar kwiatowy, mgłę poranną zmieniającą cały ogrodowy świat? FOTOGRAFIA – to ona pozwala zatrzymać chwilę tak ulotną w przyrodzie: deszczowe krople na liściach drzew, pajęczynę rozciągniętą między gałązkami jałowca, obsypane śniegiem sosny. Żeby uchwycić momenty, które tak mnie zachwycają, biegam po ogrodzie z aparatem fotograficznym i zatrzymuję w kadrze to, co tak bardzo przelotne.

Nie wybierałam sobie takiego losu, nie planowałam. Przyroda uczy cierpliwości i pokory. Wykonuję tylko to, co zostało mi w tym życiu dane i powierzone. Staram się wszystko robić jak najlepiej, a przy okazji sprawia mi to ogromną, niewypowiedzianą radość. To jest chyba pasja…”

Pani Ania w 2018 r. została nominowana do Aniołów Kultury Gminy Lubin w kategorii: MUZYKA.