Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Pan Edward Niebelski z Chróstnika

Pan Edward Niebelski z Chróstnika

Pan Edward Niebelski z Chróstnika – zainspirowany działalnością kobiet z Gminy Lubin, piszący o kobietach i dla kobiet.

„Trudno jest o sobie cokolwiek napisać, skoro jest się zwyczajnym niewyróżniającym się z ogółu człowiekiem. Może zacznę od tego, że od najmłodszych lat szkolnych brałem czynny udział we wszystkich szkolnych uroczystościach i akademiach. Już w pierwszej klasie szkoły podstawowej na zakończenie roku szkolnego napisałem i zareklamowałem swój pierwszy wiersz. Twórczość swą kontynuowałem do piątej klasy szkoły podstawowej, niestety żaden z tych wierszy się nie zachował. W późniejszych latach udzielałem się społecznie, zakładając LZS i grając w piłkę nożną i siatkówkę.
W międzyczasie założyłem kabaret oparty na skeczach, piosenkach i tańcu. W 1983 roku wraz z koleżanką i kolegą założyliśmy Zespół Folklorystyczny, który działa do dziś pod nazwą „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego. Wraz z powstaniem zespołu wróciłem do pisania piosenek, które znajdują się w jego repertuarze. Piszę również wiersze o tematyce politycznej, okolicznościowej i humorystycznej, a także o kobietach i ich inspiracjach”.

 

Album „Kobiece inspiracje w Lubińskiej Gminie”

Ma pokazać, że tradycja nie zaginie
Znajdą się w albumie Panie i Panowie,
Którzy mają sprawność manualną i w głowie
Ci co działalnością artystyczną się parają
Kunsztem swym wysokim wszystkich zadziwiają
Jedne pięknie malują, akwarele i grafikę
Inne ołówkiem rysują, taką mają specyfikę
Jest jeszcze haftowanie, różne jego rodzaje
I haft krzyżykowy w tyle nie zostaje
Są też kulinaria – to bardzo szerokie ramy
Pasztety, mięsiwa i przystawki do wyboru mamy
Pieczyste i wędzonki, ciasta i rolady
To wszystko serwują i dają porady
Garmażerka wyborna smaczne gotowanie
Tego dokonują właśnie nasze Panie
Natomiast kabarety, zespoły i kapele
To wspaniała uczta dla oka i „ducha”
Bo folklor, który nam prezentują
Z przyjemnością i miło się słucha.

Pan Edward w 2017 r. został nominowany do Aniołów Kultury Gminy Lubin w kategorii: ANIMATOR KULTURY.