Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Osiek zwycięzcą Gminnego Turnieju Wiedzy

Dwadzieścia reprezentacji sołectw Gminy Lubin wzięło udział w tegorocznym interaktywnym Gminnym Turnieju Wiedzy, zorganizowanym z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 25 pytań w pięciu kategoriach: Gmina Lubin, II wojna światowa, Powstanie Warszawskie, kultura i sport.

Olbrzymi telebim, gra świateł, muzyka i tablety do zaznaczania odpowiedzi – spowodowały, że można było się poczuć jak w prawdziwym telewizyjnym studiu. Emocje uczestników, jak również publiczności nie odbiegały od tych na szklanym ekranie, tym bardziej, że poprzeczka trudności zadawanych pytań postawiona była naprawdę wysoko.

W którym roku została utworzona Gmina Lubin po reformie administracyjnej? Który z klubów piłkarskich gminy Lubin gra w klasie okręgowej? Kto jest liderem strzelców bramek dla reprezentacji Polski w piłce nożnej mężczyzn? Kto zagrał główną rolę w filmie Ida, zdobywcy Oskara w 2017 roku dla filmu nieanglojęzycznego? Częścią jakiej akcji było Powstanie Warszawskie? To tylko cześć z 25 pytań, z którymi zmierzyli się uczestnicy Gminnego Turnieju Wiedzy.

– Pytania były trudne. Łatwe są te, na które znamy odpowiedź, a w tym przypadku nad wieloma się zastanawialiśmy się. Były i takie, na które nie udzieliliśmy odpowiedzi. Najwięcej emocji wzbudziło pytanie dotyczące naszych polskich medali olimpijskich. Nie doczytałem, że chodzi o złoto. Stawiałem na Irenę Szewińską, podczas gdy okazało się, że najwięcej, bo aż cztery złote krążki wywalczył Robert Korzeniowski. Na szczęście moi młodsi koledzy z drużyny zaznaczyli poprawną odpowiedź – mówi Piotr Babiarczyk z reprezentacji Osieka, która zwyciężyła w Gminnym Turnieju Wiedzy. W zwycięskiej ekipie znaleźli się także 14-letni Bartosz Olszak i 20-letni Patryk Olszak.

– Radość jest ogromna. Świętuję podwójny sukces, jako gospodarz Osieka i tato dwóch członków osieczeńskiej ekipy. Gratuluję im z całego serca – mówił Dariusz Olszak, sołtys Osieka.

O zwycięstwie decydowała nie tylko wiedza, ale także szybkość udzielanych odpowiedzi. Pomiędzy zespołami ze ścisłej czołówki różnica punktowa była niewielka.  Zwycięski Osiek zdobył 1849 punktów, laureat drugiego miejsca – sołectwo Karczowiska 1716, a Krzeczyn Wielki, który zajął trzecią lokatą miał na koncie 1651 punktów.

– Prawie połowa zespołów biorących udział w turnieju przekroczyła poziom 1000 punktów, co jest bardzo dobrym rezultatem i świadczy dużej wiedzy uczestników – mówił Konrad Woźniak, z firmy Quizspotter, która była współorganizatorem quizu.

Za udział w turnieju dziękowała uczestnikom – w imieniu wójta Gminy Lubin oraz radnych – Zofia Marcinkiewicz, przewodnicząca komisji oświaty i kultury Rady Gminy Lubin.

– Niezmiernie cieszy mnie tak liczna państwa obecność i fakt, że zechcieliście poświęcić swój wolny czas, by w ten sposób uczcić kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miło mi, że turniej po raz drugi odbywa się w Osieku, którego jestem mieszkanką, gratuluję wszystkim uczestnikom, bo wszyscy na te gratulacje zasługujecie – mówiła Zofia Marcinkiewicz.

W pierwszym Gminnym Turniej Wiedzy, zorganizowanym w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości wzięły udział reprezentacje seniorów, sołtysów, radnych, strażaków, a także przedstawiciele zespołów folklorystycznych, teatralno – kabaretowych oraz wokalnych, jak również uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum.

– W tym roku zaprosiliśmy sołectwa. Bardzo się cieszę, że tak liczna grupa odpowiedziała pozytywnie i wzięła udział w naszej zabawie. Z informacji, które docierały do nas tuż po konkursie wynika, że mieszkańcom nasz test przypadł do gustu, że pytań mogłoby być więcej i że chcieliby ponownie zmierzyć się w nim za rok. W tym roku było 20 sołectw, liczę na to, że za rok z spotkamy się w komplecie czyli ze wszystkimi 31 sołectwami Gminy Lubin – mówi Magdalena Dubińska, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Lubin.

W tegorocznej edycji interaktywnego Gminnego Turnieju Wiedzy uczestniczyli reprezentanci sołectw: Buczynka, Chróstnik, Gorzyca, Karczowiska, Kłopotów, Krzeczyn Mały, Krzeczyn Wielki, Księginice, Miłoradzice, Miroszowice, Niemstów, Obora, Osiek, Pieszków, Raszówka, Siedlce, Składowice, Szklary Górne, Ustronie, Zimna Woda.

Muzyczną niespodzianką Gminnego Turnieju Wiedzy był koncert zespołu „Lejdis” ze Składowic, który wystąpił ze specjalnie przygotowanym programem niepodległościowym.

(MG)