Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Lubin

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości obfitowały w szereg spotkań, wywołujących wzruszenie i zadumę. Każda rocznica skłania do refleksji nad poświęceniem naszych przodków, abyśmy my mogli dziś żyć w wolnym kraju, a wojna była tylko kartą historii. W Gminie Lubin, 10 listopada, inauguracyjną uroczystością stał się spektakl w Niemstowie, przygotowany przez zespół LEJDIS. W doniosłych tekstach przepełnionych patriotyzmem, członkinie zespołu, pod kierownictwem pana Jerzego Kusia, przeniosły słuchaczy w świat, kiedy rodziła się niepodległa Ojczyzna. Główny punkt, jak co roku, przeniósł się do Siedlec dzień później. W uroczystej Mszy Św., odprawionej przez proboszcza tamtejszej parafii Tadeusza Żurka, uczestniczył wójt Tadeusz Kielan, władze Gminy, dyrektorzy i kierownicy instytucji jej podległych, mieszkańcy i goście z okolicznych miejscowości. Przy mogile Żołnierzy Wojska Polskiego, przypomniano rys historyczny dotyczący tej wielkopomnej daty, a w krótkim bloku artystycznym zaprezentowali się uczniowie miejscowej szkoły i zespół SIEDLECKA NUTA. Następnie delegacje złożyły wieńce i kwiaty, w asyście pocztów sztandarowych szkół, Ochotniczych Staży Pożarnych z Księginic i Czerńca, przy honorowej warcie harcerzy reprezentujących Raszówkę. Kolejna część uroczystości, odbyła się w miejscowej Szkoły Podstawowej. Patriotyczny spektakl rozpoczęli najmłodsi mieszkańcy gminy z Przedszkola w Raszówce, w tańcach i piosenkach nawiązujących do tematyki Święta. Po nich można było wysłuchać koncertu grupy GŁOSY Z SZEWSKIEJ, zaproszonej z inicjatywy Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Jej członkowie, studenci i absolwenci wyższych uczelni wrocławskich, przypomnieli najpiękniejsze utwory związane ze Świętem. Występ zespołu cechował ogromny profesjonalizm, przejawiający się w doskonałym śpiewie dwugłosowym i ciekawym opracowaniem akompaniamentu gitarowego. Ciekawym pomysłem stało się także zaproszenie publiczności do wspólnego śpiewania. Po zakończeniu koncertu, na wszystkich czekała grochówka, przygotowana z inicjatywy pracowników Szkoły. Ostatnim punktem uhonorowania tegorocznej rocznicy, było spotkanie w Osieku, gdzie sołectwo wsi zorganizowało wieczornicę z udziałem zespołów JARZĘBINA z Księginic i SIEDLECKA NUTA z Siedlec. Oba zespoły zaprezentowały recitale złożone ze znanych i zapomnianych utwórów nawiązujących do Święta Niepodległości.