Ośrodek Kultury Gminy Lubin

NARODOWE CZYTANIE W ZIMNEJ WODZIE

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest więc formą uczczenia jubileuszu. Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, wystosował do czytających list, który odczytał radny gminy Marcin Nyklewicz.

Z inicjatywy wójta Gminy Lubin, Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce, Ośrodka Kultury Gminy Lubin oraz dzięki zaangażowaniu zespołu Zachęta i mieszkańców Zimnej Wody oraz Wiercienia w piątkowe popołudnie odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku cała Polska czytała „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Czytanie „Przedwiośnia” rozpoczęło się od pięknie odśpiewanej Bogurodzicy. Aktorzy przebrani w stroje z lat dwudziestych ubiegłego wieku, bardzo profesjonalnie odegrali swoje role. W przerwach pomiędzy tekstami wraz z publicznością śpiewali patriotyczne pieśni, które wprowadzały podniosły nastrój.  Patriotyczną oprawę dopełniała obecność członków Chojnowskiego Związku Strzelectwa Rzeczypospolitej pod dowództwem ppor. Czesława Dula. Zespół Zachęta przygotował patriotyczny poczęstunek, na stołach królowały biało-czerwone ciasta, a uczestnicy imprezy zostali poczęstowani staropolską zupą grochową.

Po spektaklu, aktorzy oraz uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarz specjalnie na tą okazję wydanego „Przedwiośnia”, które ufundowali Gmina Lubin  wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Raszówce.

Adaptację „Przedwiośnia” czytali:

Seweryn Baryka- Marek Pęciak
Cezary Baryka- Sebastian Niemiec, Przemysław Plichta, Sylwester Plichta
Jadwiga Barykowa- Zuzanna Pęciak
Dziad Kalikst- Tadeusz Kielan
Hipolit- Paweł Łukasiewicz
Matka Hipolita – Józefa Plichta
Laura Kościeniecka- Edyta Szymańska
Karolina Szarłatowiczówna-  Aleksandra Pęciak
Ksiądz Anastazy- Grzegorz Obara
Narratorki- Pelagia Plichta, Aneta Tutko, Martyna Kot
Recytacja wierszy: Nikola Koza, Dezyderiusz Pomykała
Oprawa muzyczna -Zespół Zachęta
Kompozycja podkładu muzycznego-Aleksandra Kot
Prowadzący -Joanna Nyklewicz, Wojciech Wojtałowicz
Nad całością czuwała reżyserka i scenarzystka – Teresa Kot.

Na koniec spotkania zaproszono uczestników do udziału w projekcie WYBIERAM TEATR, który realizuje OKGL.

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(AI, fot. PSz)