Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Narodowe Czytanie w Składowicach

Z inicjatywy Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Ośrodka Kultury Gminy Lubin – Gmina Lubin po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie  pod patronatem Pary Prezydenckiej. Tym razem Quo vadis Henryka Sienkiewicza czytali i słuchali mieszkańcy Składowic z udziałem zespołu wokalnego Lejdis.

Było bardzo kameralnie i uroczyście. Wyjątkową scenografię do Narodowego Czytana 2016 przygotowały Grażyna Balewicz i Izabela Tyrcz.

Dyrektor biblioteki tradycyjnie odczytała list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do rodaków, a oprawę muzyczną zadbali sołtys Składowic Lucyna Franczak oraz akompaniujący jej Jerzy Kuś, którzy zaprezentowali utwory z repertuaru m.in. E. Geppert, Bułata Okudżawy oraz Michała Bajora.

Do czytania wybrany został rozdział pt. „Winicjusz, Ligia –odcienie miłości”, który był skróconą adaptacją powieści, przygotowaną specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania przez literaturoznawcę Tomasza Burka.

Gościem reprezentującym wójta Gminy Lubin była Barbara Tórz, kierownik Referatu Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia Urzędu Gminy w Lubinie, która przywiozła uczestnikom spotkania pamiątkowe egzemplarze książki „Quo vadis”. Powieść ze specjalnym stemplem Narodowego Czytania 2016 otrzymali wszyscy czytający.

Była uczta dla ducha, a następnie dla ciała – przygotowana przez zespół Lejdis.

(WO)