Ośrodek Kultury Gminy Lubin

MASY PLASTYCZNE

  • Glina samoutwardzalna – z gliną samoutwardzalną pracować można od razu po wyjęciu z opakowania – stanowi gotową masę. Po uformowaniu pożądanego kształtu gotowy produkt schnie w kontakcie z powietrzem, nie nadaje się do wypalania w piecu. Utrwalony produkt można dowolnie szlifować, malować farbami (najlepiej akrylowymi lub temperą) i lakierować.
  • Masa solna – to masa plastyczna, którą wykonuje się z mąki, wody i soli. Całość się wygniata aż do momentu otrzymania jednolitej, gładkiej masy. Po ulepieniu przedmiotu z masy należy go wysuszyć w piekarniku (ok. 2-3 godzin, 120˚C w zależności od wielkości przedmiotu). Po osuszeniu przedmiotu można go pomalować farbami akrylowymi i ozdobić. Wykonuje się z niej przeróżne przedmioty – głównie figurki, ramki, zawieszki oraz inne ozdoby.
  • Zimna porcelana – masa porcelanowa to niezwykle efektowna i prosta w wykonaniu masa plastyczna do tworzenia rozmaitych dekoracji. Nie trzeba jej wypiekać jak masy solnej, a barwą, delikatnością i przenikliwością światła przypomina prawdziwą porcelanę. Do jej wykonania potrzebujemy mąki ziemniaczanej, kleju wikol, trochę soku z cytryny oraz oliwki do ciała.