Dożynki w Gminie Lubin, to msze dziękczynne, kosze pełne warzyw i owoców oraz liczne konkursy. Najważniejszy dotyczy zawsze wieńców dożynkowych i ten najpiękniejszy reprezentuje zawsze gminę na obchodach powiatowych.
W gminnym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy po raz drugi z rzędu wygrały Miroszowice, a do konkursu stanęło dwanaście naszych sołectw. Wieńce dożynkowe wykonane były tradycyjną metodą, nie wolno było używać kleju ani niczego co nie jest naturalne.
Sołtys Miroszowic Stanisława Jasion wraz z bratową Leokadią do wykonania swojego arcydzieła przygotowywały się już od wiosny.
-Samo wykonanie wieńca zajęło nam trzy tygodnie, ale do tego dochodzi jeszcze wysiew wszystkich kwiatów i traw, pielęgnacja i zbiór. Duszą artystyczną tej pracy jest moja bratowa, ona to widzi zanim powstanie, ja głównie wykonywałam jej polecenia. Wieniec jest wykonany ze zbóż, kwiatów i ziół, które same zebrałyśmy, jedynie gipsówkę dostałyśmy od kuzynki- mówi Stanisława Jasion.
Zwyciężczyniom gratulujemy i czekamy na równie wielki sukces na dożynkach wojewódzkich.
Od kilku lat organizowane są również konkursy na najpiękniejsze stoły dożynkowe. W tym roku wygrało sołectwa Składowice.
Dożynkowe stoły uginają się od przetworów, kompotów, syropów, nalewek, warzyw, owoców, świeżych wypieków. Ale i wokół stołów zawsze dużo się dzieje, są piękne kwiaty, ozdoby czy też zabawne postacie. Jury zawsze ma trudny orzech do zgryzienia. Tegoroczny konkurs na najładniejszy stół dożynkowy towarzyszył dożynkom w Oborze. Jego organizatorami byli: Gmina Lubin, Sołtys i Rada Sołecka wsi Obora oraz Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Komisja konkursowa, biorąc pod uwagę oryginalność, walory smakowe potraw, estetykę i elementy dekoracyjne, nagrodziła Sołectwo Składowice. Pozostałe stoły dożynkowe reprezentowane przez: Klub pod Garami, Sąsiadki Aparatki i Gospodarzy z Obory otrzymały równorzędne nagrody finansowe. Nagrody w konkursie osobiście wręczył wiceminister energii Krzysztof Kubów życząc rolnikom wszelkiej pomyślności i obfitości.
(RED/OKGL)