Ośrodek Kultury Gminy Lubin

W hołdzie św. Janowi Pawłowi II

Wieczorna Msza św., modlitewne, czuwanie, ognisko i oczywiście „Barka” – ukochana pieśń Papieża Polaka – tak w Księginicach uczczono 12. rocznicę śmieci Ojca Świętego Jana Pawła.

Papieskie ognisko i Msza św. polowa celebrowana w Parku Pałacowym w Księginicach – to już doroczna tradycja. I w tym roku tłumnie uczestniczyli w niej księginiczanie i zaproszeni goście. Eucharystii odprawionej w hołdzie Karolowi Wojtyle – przewodniczył ksiądz Tadeusz Żurek, proboszcz parafii p.w. św. Archanioła w Siedlcach.

Kapłan swoją homilię – w tym wyjątkowym dniu – oparł na podnoszonych w nauczaniu Jana Pawła II fundamentach, które mogą być podstawą budowania  trwałego pokoju na świecie: prawdzie, sprawiedliwości, miłości i wolności.

– Całemu pontyfikatowi Ojca Świętego Jana Pawła II towarzyszyły ciągłe napięcia, wojny i klęski nawiedzające świat, wobec których Papież nie mógł pozostać obojętny. Dlatego też większość swoich sił poświęcał sprawie pokoju, był jego apostołem i starał się o jego utrwalanie. Ale pokój każdy z nas musi zacząć budować od siebie, od swoich relacji względem Pana Boga i relacji z drugim człowiekiem. W tym tkwi największa tajemnica pokoju, którego ludzkość tak bardzo pragnie – mówił w homilii ksiądz proboszcz  Tadeusz Żurek.
Spotkanie w 12. rocznicę śmierci Jana Pawła II zakończyło modlitewne czuwanie, Apel Jasnogórski przy ognisku oraz wspólne śpiewanie. O muzyczną oprawę Eucharystii zadbał zespól wokalny „Jarzębina” z kierownikiem Wojciechem Wojtałowiczem. To właśnie „Jarzębina” jest pomysłodawcą Papieskiego Spotkania, w którego organizację włączyli się także Ośrodek Kultury Gminy Lubin, Sołtys wsi Księginice, Gminny Zakład Usług Komunalnych i Mieszkaniowych i Ochotnicza Straż Pożarna.

(MG)

Foto: P. Szydło