Ośrodek Kultury Gminy Lubin

„Colas Breugnon” – HISTORIA PEWNEGO STOLARZA… – 05.10.2018 r. – godz.18.00

Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza na spektakl w wykonaniu Stanisława Górki /„Towarzystwo Teatralne Pod Górkę”/, który odbędzie się w świetlicy wiejskiej w Oborze w piątek 5 października 2018 r.

Monodram na podstawie utworu Romain Rollanda „Colas Breugnon” wyreżyserowany przez Tadeusza Wiśniewskiego.

Utwór Rollanda (laureata Nagrody Nobla 1915) jest historią starego stolarza, który zamyka istotny rozdział swojego życia, pełnego zabawy, beztroski, błaznowania, ale i niespełnień, rozczarowań. Jego wspaniała pogoda ducha daje wyraz temu, że wszystko jest sprawą interpretacji zdarzeń, ludzi, rzeczy. Sposobem Colasa na życie jest dobroduszność, kpina, lekceważenie – trochę w nim błazna, nieco filozofa. Dzięki kobitkom i napitkom, umiejętności filozofowania i gawędzenia, przezwycięża wszelkie kryzysy.

Recenzje innych:

Mój Boże, jakież dobre jest życie.. Tylko duchowo bogata postać rzecz ujęłaby w ten sposób. Człowiek zadowolony z każdego szmeru trawy, każdego obłoku słonecznego lśnienia… Colas Breugnon, w rolę którego wcielił się doskonale Państwu znany Stanisław Górka (Zbyszek z telewizyjnego serialu PLEBANIA), to mieszkaniec Clemecy. Człowiek, z którym przebywać można całymi godzinami. Z nim smutki dnia codziennego wydają się być nieznaczące i błahe. Colas jest piewcą życia z poczuciem humoru i szacunkiem dla każdego człowieka. Troski skłaniały go do wysiłku, który zaliczał do przyjemności. Praca była dla niego sensem każdego poranka i uzasadnieniem wieczorów. Uwielbiał wszystko to, co jest dobre, wino, piękne, kształtne kobiety oraz soczystą pieczeń. Ojciec rodziny, lecz czy szczęśliwie zakochany? Twierdził, że nie ma smutnego czasu, są tylko smutni ludzie… Zapraszamy wszystkich Widzów, niech słuchając piosenek Georgesa Brassensa, wyobrażą sobie świat, gdzie zgoda i wspólna praca jest dobrem najwyższym.” /Źródło: BDT w Koszalinie/.

„Teatr z Warszawy „Towarzystwo Teatralne Pod Górkę” przyjechał do Wilna ze spektaklem muzycznym „Colas Breugnon” – sceniczną adaptacją powieści Romain Rollanda, wyreżyserowaną przez Tadeusza Wiśniewskiego. W roli jedynego bohatera sztuki wystąpił Stanisław Górka – znany polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Jego bohater w sposób fascynujący opowiada o sobie, o swym życiu – z którego czerpie radość garściami, o pracy – którą lubi, o przyjaciołach – których uwielbia. Opowiada w sposób żywy, z humorem, przemieszczając się po scenie jak błyskawica, czyniąc tumany kurzu z trocin w swym dekoracyjnym „warsztacie”… Swą opowieść przeplata śpiewem (Ballady Georgesa Brassensa). Sztuka – lekka w odbiorze, przyjemna, zabawna. Widz – delektował się zawodową grą aktorską.” (źródło: Helena Ostrowska, Magazyn Wileński 11/2016)

„Byłem wczoraj na Colas Breugnon w Akademii. Myślałem, że po „Ja, Feuerbach” Łomnickiego jakieś 22 lata wcześniej, mało co będzie w stanie mnie wzruszyć w teatrze. A tu odczułem i radość, i wzruszenie… widziałem i czułem pełną afirmację życia. Po prostu podobało mi się. Gratuluję.” /Jacek Brzeziński/.

COLAS BREUGNON” – Romain Rollanda

w roli tytułowej: STANISŁAW GÓRKA

reżyseria: TADEUSZ WIŚNIEWSKI

scenografia: IZA TORONIEWICZ

muzyka: GEORGES BRASSENS

aranżacja i kier. muzyczne: JERZY DERFEL

przygotowanie wokalne: RENATA KUCZYŃSKA

varia: PIOTR SIŁA

Już 5 października 2018 r. /piątek/, godzina 18.00

Świetlica wiejska OBORA, ul. Tulipanowa 2

– wstęp wolny –

Po spektaklu spotkanie z aktorem i warsztaty teatralne w ramach projektu WYBIERAM TEATR dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Do 05.10.2018 r. został przedłużony termin zapisów na warsztaty teatralne – zapraszamy.

Dodatkowe informacje w biurze organizatora lub telefonicznie 76 844 59 86 w.27.