Ośrodek Kultury Gminy Lubin

GMINNY KONKURS RĘKODZIELNICZY – na prace czekamy do 05.10.2018 r. – rozstrzygnięcie 12.10.2018 r.

Ośrodek Kultury Gminy Lubin zaprasza do udziału w gminnym konkursie rękodzielniczym „Kotylion inspirowany tradycją”.

Historia kotylionu sięga XIX w., jednak z upływem lat jej znaczenie się zmieniło. Początkowo różnokolorowe rozetki były elementami zabawy tanecznej z języka francuskiego nazywanej kotylion. Polegała ona na losowaniu ozdoby i wyszukiwaniu na sali balowej partnera lub partnerki z taką samą rozetką. Z czasem stały się symbolem wielu uroczystości. Obecnie różnobarwne kotyliony są ciekawym dodatkiem w przypadku balów oraz większych uroczystości. Biało-czerwone kotyliony są dziś nieodłącznym elementem obchodów Dnia Niepodległości.

Celem naszego konkursu jest popularyzacja najbardziej wartościowych i ciągle żywych tradycji regionu jak i tradycji przodków oraz najciekawszych dziedzin rękodzieła ludowego.

Aby wziąć udział w konkursie należy wykonać kotylion techniką rękodzieła z zakresu m.in. szydełkowania, prac na drutach, haftu. Kolorystyka pracy powinna nawiązywać do tradycji regionu lub tradycji przodków. Powinien się także na nim znaleźć akcent patriotyczny – nawiązujący do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podpisane prace z dołączonym opisem techniki wykonania oraz w przypadku nawiązania do tradycji – jej krótką historię, należy składać do 5 października 2018 r. w Ośrodku Kultury Gminy Lubin.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 12 października w Ośrodku Kultury Gminy Lubin podczas uroczystego otwarcia wystawy „Gmina Lubin wczoraj i dziś”.

Szczegóły konkursu znajdują się w regulaminie: KOTYLION 2018 regulamin

Czekamy na Wasze prace