Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Festiwal Kapusty i Pieroga Online – rozstrzygnięcie konkursów

Festiwal Kapusty i Pieroga Online – rozstrzygnięcie konkursów

Festiwal Kapusty i Pieroga, to jedno z większych wydarzeń kulturalnych w regionie, wpisanych do „Kalendarza Imprez Kulinarnych Dolnego Śląska”, które tym razem wyjątkowo odbyło się online. Z powodu pandemii koronawirusa, w tym roku nie ma tradycyjnego jarmarku, konkursów, ani wspólnej degustacji w Księginicach. Ale to nie znaczy, że festiwal smaków się nie odbył. Wielu mieszkańców gminy przyjęło nasze zaproszenie do świata wirtualnego oraz do wspólnej integracji. 12 kół i aktywnych grup przygotowało pierogowo-kapuściane wariacje, które zgłoszone zostały do konkursu kulinarnego. Oprócz potrawy miłośnicy gotowania mieli za zadanie udekorować  stół i zaprezentować konkursową potrawę. Kolejny raz najaktywniejsi w Gminie Lubin amatorzy gotowanie nie zawiedli i wykazali się niezwykłą kreatywnością i artystycznymi zdolnościami proponując zarówno nowe smaki, jak i te tradycyjne potrawy, często w nowej odsłonie. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się również konkurs fotograficzny. Nadesłano 138 zdjęć przedstawiających wariacje na temat kapusty i pieroga. Były propozycje ubrań, rzeźb, potraw, a nawet zwierząt. Interesujące zdjęcia powstały również podczas wspólnego gotowania i degustacji. W tym roku zaproponowaliśmy konkurs literacki dla bywalców festiwalu. Otrzymaliśmy niezwykłe wspomnienia w rożnych formach literackich. Są wiersze, opowiadania, a wszystko łączy sentymentalna podróż do wspólnych spotkań, doświadczeń i zabawy podczas 10 minionych edycji festiwalu. Dzięki temu powstała niezwykła kronika festiwalu.

Nowa odsłona festiwalu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. 12 kół gospodyń, ponad 100 osób oraz ponad 130 nadesłanych zdjęć wzięło udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu.  Wszystkich połączyła wspólna integracja i aktywizacja, a przede wszystkim dobra zabawa.

Ze względu na formułę online oraz pomysłowość i zmysł artystyczny w trzech zaproponowanych konkursach przyznano równorzędne nagrody. Nagrodzeni otrzymają pamiątkowe dyplomy, nagrody pieniężne, bony do sieci sklepów księgarsko-muzycznych oraz gadżety Ośrodka Kultury. Wręczenie nagród odbędzie się w najbliższy piątek 11.09.2020 r. o godzinie 12:00 w mini –muzeum w siedzibie Ośrodka.

Dziękujemy i gratulujemy!!!

FESTIWAL KAPUSTY I PIEROGA – ONLINE
Rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego:

I MIEJSCA:

KLUB POD GARAMI w składzie:
Irena Dworak
Danuta Drypczewska
Mirosława Piszel
Józefa Stojak
Andrzej Piszel – foto
Potrawa: Pierogowa wariacja z batata

STOWARZYSZENIE NASZ NIEMSTÓW w składzie:
Beata Moroch
Sylwia Adamczewska
Gabriela Bartosiak
Weronika Szymańska
Małgorzata Rojek
Sylwia Łuczak
Marta Lewandowska
Potrawa: Kapuściany Kociołek

SOŁECTWO WIERCIEŃ w składzie:
Krystyna Hubka
Mieczysław Hubka
Małgorzata Targowicz
Potrawa: Gołąbki warzywne

SIEDLECKA NUTA w składzie:
Jolanta Fijałkowska
Ewa Domowicz
Anna Wyraz
Maria Maczuga
Maria Galuba
Potrawa: Pierogi z kapustą i grzybami

SOŁECTWO SKŁADOWICE w składzie:
L. Franczak
G. Balewicz
D. Musiał
K. Hajder
J. Pasoń
T. Grólewska
W. Zasada
B. Zięba
S. Kapusta
G. Kapusta
Potrawa: Pierogi z serem i miętą

KOŁO GOSPODYŃ KRZECZYN WIELKI w składzie:
Halina Czerniak
Danuta Kumor
Halina Chrąchol
Irena Kądziołka
Wiesława Schultz
Potrawa: Kapusta faszerowana wołowiną

KOŁO GOSPODYŃ OBORA w składzie:
Halina Przystupa
Wioletta Pawlik
Beata Karczewska
Aldona Adamowicz
Dorota Denisiewicz
Teresa Świętonowska
Potrawa: gołąbki na parze

PIESZKOWIANKI w składzie:
Renata Jędrak
Jadwiga Kołcz
Jolanta Tomczak
Leokadia Gimel
Agnieszka Windysz
Potrawa: Mix pierogów w okrasie boczkowej

KOŁO KOBIET NIEZALEŻNYCH BABECZKI w składzie:
Iwona Mazur
Zofia Szturm
Danuta Babiarczyk
Urszula Wojciechowska
Potrawa: Babeczki z kapusty

BUCZYNIANKI w składzie:
Jolanta Jankun
Józefa Kuta
Renata Kucharzak
Weronika Kucharzak
Paulina Frąc
Potrawa: Buraczkowe pierogi z fetą i boczkiem

LEŚNE ECHO w składzie:
Cecylia Gałązka
Elżbieta Kosturek
Maria
Potrawa: Pierogi ruskie z miętą

FESTIWAL KAPUSTY I PIEROGA
– ONLINE

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego

I MIEJSCE:
CECYLIA SZWEDO
BOGUSŁAW KUMOR
LUCYNA FRANCZAK
GRAŻYNA BALEWICZ
GABRIELA BARTOSIK

FESTIWAL KAPUSTY I PIEROGA
– ONLINE
Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego

I MIEJSCA:

KRYSTYNA HUBKA
PAULINA KUCHARSKA
MIROSŁAWA PISZEL
GRAŻYNA BALEWICZ
KOŁO GOSPODYŃ KRZECZYN WIELKI (5 osób)
WIESŁAWA SCHULTZ
HALINA CHRĄCHOL
IRENA KĄDZIOŁKA
ZBIGNIEW KĄDZIOŁKA
HALINA CZERNIAK
DANUTA KUMOR
KRYSTYNA BĄK
KOŁO KOBIET NIEZALEŻNYCH BABECZKI (4 osoby)
RENATA JĘDRAK