To najważniejsza w gminie nagroda w dziedzinie kultury i sztuki, pozwalająca dostrzec i uhonorować osoby z wyjątkowym dorobkiem artystycznym. Anioły Kultury Gminy Lubin, wręczone zostały podczas uroczystej Gali, a laureaci obdarowani statuetkami
Jak co roku Gala miała wyjątkowo uroczystą oprawę. Uczestniczyli w niej nie tylko nominowani, ale także zaproszeni goście, radni na czele z przewodniczącym Norbertem Grabowskim, a także zastępca wójta Gminy Lubin Bartosz Chojnacki, który dokonał oficjalnego otwarcia tego najważniejszego wydarzenia kulturalnego Gminy Lubin.
– Bez względu na to, do kogo trafią dziś Anioły Kultury, wszyscy państwo zasługujecie na niezwykły szacunek i podziw za to, że pomimo – z pewnością licznych obowiązków – znajdujecie czas na to, by realizować i rozwijać swoje pasje. Odnalezienie państwa często bywa zadaniem niełatwym, bo jesteście osobami wyjątkowo skromnymi, a satysfakcję daję wam sam akt tworzenia. Dzięki nagrodzie Anioły Kultury mamy okazję poznać państwa i państwa dorobek, a tu już samo w sobie niezwykłe wyróżnienie – mówił Bartosz Chojnacki.
W tym roku do Nagrody Anioł Kultury zgłoszono dziesięć nominacji w pięciu kategoriach: Muzyka, taniec śpiew; Literatura, film, teatr; Malarstwo, rzeźba; Rękodzieło oraz Animator Kultury.
Nominacje oceniała Rada Artystyczna, pod przewodnictwem Barbary Tórz, kierownika Referatu Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia UG w Lubinie, w skład której weszli Agnieszka Byszkowska – plastyczka, Gabriela Mikityn, instruktor teatralny oraz muzyk Włodzimierz Kuba Danek. Jurorzy, co podkreślili w uzasadnieniu werdyktu, nie mieli łatwego zadania, ale po długich i burzliwych obradach wyłonili laureatów.
W kategorii: Muzyka, taniec, śpiew Anioła Kultury Gminy Lubin otrzymała Alicja Sroka z Goli, tegoroczna maturzystka, absolwentka klasy fortepianowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubinie, która w październiku ma zamiar rozpocząć naukę w Katowickiej Akademii Muzycznej na kierunku wokalistyka jazzowa.
Kategoria: Literatura, film, teatr należała do Grupy Teatralnej „Zwykli Ludzie”, której początki sięgają roku 1998, kiedy to po raz pierwszy mieszkańcy Zimnej Wody, Wiercienia i Bukownej zachęceni przez Teresę Kot, odważyli się dołączyć do dziecięcej grupy teatralnej i zagrać wielopokoleniowe jasełka. Miejscowa „łowczyni talentów” rozdała pierwsze role i przedstawienie okazało się nie tylko sukcesem, ale także dobrą zabawą. W zmienionym i nieco okrojonym składzie grupa funkcjonuje do dziś. Sięgała m.in. po takie tytuły jak „Betlejem Polskie”, „Trzej Królowie”, „Gość oczekiwany”, „Opowieść wigilijna” czy „Nowe Korzenie”.
Anioł Kultury w kategorii: Malarstwo, rzeźba – trafił do Mirosławy Skalskiej, mieszkanki Bukownej, na co dzień pracującej z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. Mirosława Skalska przez wiele lat z ogromnym zaangażowaniem działała w Stowarzyszeniu Pro Humanitatis, pozyskując środki finansowe na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Z ceramiką zawodowo związana jest od 2004 r. Wtedy zaczęła podnosić swoje kwalifikacje w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, co trwa nieprzerwania do dziś. Wkrótce zamierza otworzyć pracownię artystyczną Ceramiki i Witrażu w miejscowości Bukowna w Gminie Lubin. Będzie prowadzić warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Rękodzieło – to kategoria, w której zwyciężyła Alicja Sieradzka z zawodu architekt, której pasją jest rękodzieło artystyczne. Tworzy od najmłodszych lat. Stosuje różne techniki rękodzielnicze takie jak: szydełkowanie, dzierganie na drutach, tkactwo, haft, soutache, szycie ręczne i maszynowe, barwienie tkanin, ceramika czy wiklina papierowa. Lubi łączyć te techniki tworząc niepowtarzalne przedmioty użytkowe, elementy wystroju wnętrz, a także buty, ubrania i biżuterię. Chętnie dzieli się wiedzą i lubi zarażać swą pasją innych. Prowadziła warsztaty rękodzielnicze w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce. Współpracuje z zagrodą edukacyjną „Ogród Freya” w Bukownej.
W kategorii: Animator Kultury jurorzy postanowili przyznać dwie równorzędne nagrody. Aniołami Kultury zostały Zespół „Siedlecka Nuta” oraz Stowarzyszenie „Nasz Niemstów”.
Zespół „Siedlecka Nuta” powstał w 2011 r. Swoją twórczość prezentuje nie tylko w Gminie Lubin, ale także poza jej granicami, ale o swoje rodzimej miejscowości nie zapomina i zawsze jest obecna na uroczystościach i świętach organizowanych przez Sołtysa i Radę Sołecką. To właśnie z inicjatywy Siedleckiej Nuty w kalendarzu gminnych imprez znalazło się Święto Pieczonego Ziemniaka – impreza integrująca nie tylko mieszkańców Siedlec. Z roku zyskuje ona na znaczeniu i popularności, gromadząc coraz większe rzesze gości. Przygotowywane z tej okazji przez „Siedlecką Nutę” potrawy z ziemniaka – to prawdziwa finezja smaku. Zespół aktywnie uczestniczy w koncertach charytatywnych, w uroczystościach kościelnych i górniczych.
No różnych płaszczyznach działa także Stowarzyszenie „Nasz Niemstów”, stworzone przez grupę ludzi, których jednoczy wspólna pasja, ale przed wszystkim chęć do działania na rzecz swoje małej ojczyzny. Strona internetowa, cykl „Ocalić od zapomnienia” czy doroczny koncert muzyki operowo-operetkowej, na który z niecierpliwością czekają mieszkańcy całej Gminy z udziałem artystów scen wrocławskich i warszawskich – to tylko niektóre projekty zrealizowane przez Stowarzyszenie. „Nasz Niemstów” bezinteresownie pracuje nad tworzeniem „dobrej i zdrowej” wspólnoty, pielęgnuje tradycje, kulturę i obyczaje…
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i już dziś gorąco namawiamy Państwa do szukania w swoim otoczeniu ludzi z pasją, których dorobek warto pokazać innym i uhonorować. Laureaci oprócz statuetek Anioła Kultury otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 500 zł, natomiast nominowani do nagrody – karty upominkowe Empik.
Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury Gminy Lubin.
Żródło: http://www.ug.lubin.pl/anioly-kultury-gminy-lubin-2019/