Ośrodek Kultury Gminy Lubin

Ponad 1000 osób obejrzało wystawę „Gmina Lubin – wczoraj-dziś”

Otwarta pod koniec 2018 roku, obrazująca dzieje i rozwój regionu wystawa „Gmina Lubin – wczoraj-dziś” cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Ekspozycję obejrzało już ponad 1000 osób zarówno z naszej gminy jak i spoza jej granic. Jej edukacyjny charakter, sprawia, że często odwiedzana jest przez dzieci i młodzież, nie brakuje również indywidualnych zwiedzających, którzy decydują na tę sentymentalną podróż.

Powstanie tej niezwykłej wystawy zainicjował wójt Tadeusz Kielan, zachęcając mieszkańców gminy do przekazania pamiątek, sam ofiarując własnoręcznie wykonane przedmioty użytku codziennego – drewniane rowery, kołyskę,
a także kolekcje m.in. maszyn do pisania, telefonów i kalkulatorów. Wielu mieszkańców odpowiedziało na apel ocalenia wszelkich śladów przeszłości, stając się współautorami projektu, zachowującego dziedzictwo przodków
i będącego opowieścią o losach ludzi przesiedlonych na Ziemie Zachodnie, którzy na terenie naszej gminy tworzyli swoją nową historię, przybywając tu czasem z inwentarzem, ale częściej z jedną podręczną walizką.

Wystawa został stworzona na poddaszu budynku będącego siedzibą Urzędu Gminy, w  którym na powierzchni 200 m2 udało się odsłonić niezniszczone przez działania wojenne ceglane słupy oraz drewniane belki i stworzyć klimat, który dodaje autentyzmu zgromadzonym eksponatom. Dzięki oryginalnym ekspozycjom można zobaczyć, co podróżni zabrali ze sobą, a także to, co zastali w zasiedlanych domach i gospodarstwach. Wystawę wzbogacają instalacje interaktywne i projekcje wideo, ukazujące jak zmieniało się na przestrzeni lat gospodarstwo domowe i jego wyposażenie czy narzędzia rolnicze. Dzięki różnorodności i bogactwu zgromadzonych przedmiotów udało się wydzielić tematyczne strefy: gospodarstwo domowe, maszyny rolnicze, zagroda, technika, rekreacja.

Dotychczas w akcji ocalenia od zapomnienia przedmiotów użytkowych
i maszyn rolniczych zgromadzono ponad 1000 eksponatów i wciąż przekazywane są nowe.

Zachęcamy do odwiedzania wystawy i przekazywania pamiątek do Ośrodka  Kultury Gminy Lubin, który zrealizował wystawę. Eksponaty są zbierane w siedzibie Ośrodka Kultury (tel. (76) 844 82 33).

Wystawa czynna jest codziennie w godzinach od 7.30 do 15.30
w budynku Urzędu Gminy przy ul. Księcia Ludwika I 3 w Lubinie, na 3 piętrze.
Serdecznie zapraszamy.

(oprac. MD)